Агрономія

Як захистити посіви озимої пшениці від фузаріозу колоса

Як захистити посіви озимої пшениці від фузаріозу колоса

Надійність заходів захисту від фузаріозу колоса озимої пшенці здебільшого залежить як від вибору препарату, так і від своєчасності його застосування. До переліку діючих речовин, що контролюють хворобу, належать епоксиконазол, метконазол, протіоконазол, прохлораз, тебуконазол, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Джерелами інфекції є уражене зерно, де збудники зберігаються у вигляді міцелію (внутрішня інфекція) та конідій на поверхні, рослинні рештки (особливо кукурудзи), ґрунт. Крім того, резерваторами інфекції є бур’яни.

Доведено, що на формування видового складу та співвідношення видів значно впливають погодні умови, зокрема, режим зволоження. Причому основну роль відіграє не загальна кількість опадів за сезон, а лише ті, що випадають у період від цвітіння до достигання зерна.

Вони також значною мірою визначають рівень розвитку та поширення хвороби. Показано, що в умовах України за кількості опадів за цей період менше ніж 50 мм домінантним у комплексі збудників є F. poae, тоді як за вищого рівня зволоження – F. graminearum.

З цим чинником також пов’язана складність діагностики фузаріозу колоса в посушливі роки, оскільки гриби, що домінують за таких умов, не дають типових симптомів хвороби. Небезпечність такої зміни полягає в тому, що гриби секції Sporotrichiella, які виходять на перші позиції в патогенному комплексі збудників фузаріозу, є продуцентами трихотеценових міко[1]токсинів. Ці речовини можуть спричиняти гострі отруєння у людей і тварин.

Нагадаємо, волога погода спричинила розвиток хвороб колоса.