Агрономія

Як захистити озиму пшеницю від клопа шкідливої черепашки

Як захистити озиму пшеницю від клопа шкідливої черепашки

Для захисту пшениці озимої від клопа шкідливої черепашки потрібна комплексна система, складовими якої є організаційно-господарські, агротехнічні, імунологічні та хімічні заходи. Найперше слід звернути увагу на дотримання всіх елементів технології вирощування культури на належному рівні, щоб створити найкращі умови для росту й розвитку рослин і неспрятливі – для шкідника, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Серед них найефективнішими є:

  • правильний підбір полів під пшеницю за попередником для певної ґрунтово-кліматичної зони;
  • застосування збалансованих за елементами живлення мінеральних добрив. Надмірне живлення рослин азотом призводить до тривалішої вегетації пшениці, що своєю чергою, сприяє більшій шкідливості черепашки;
  • раннє і в стислі строки збирання врожаю. Зволікання призводить до зростання пошкодження зерна шкідником на 15–20% за день і до подвоєння в середньому за тиждень.

Насамперед слід збирати той урожай, який є перспективним для одержання кондиційного зерна сильної та цінної пшениці. За роздільного комбайнування не має бути великого розриву між скошуванням посівів і підбиранням валків.

На сьогодні створено сорти пшениці озимої з таким складом клейковини, що менше деградує під впливом протеолітичних ферментів слини черепашки. Знизити чисельність шкідливої черепашки до рівня збереження кондиції сильної та цінної пшениць можна хімічним методом.

Нині для захисту посівів застосовують низку інсектицидів різних класів хімічних сполук із різними властивостями, що сприяє запобіганню появі резистентних популяцій черепашки (дані свідчать, що до препаратів Децис, Карате і Фастак стійкість шкідників у Степовій зоні зросла у 9–11 разів).

Норми витрати інсектицидів можна диференціювати залежно від чисельності шкідника: за чисельності личинок, що перевищує ЕПШ у 2–4 рази рекомендовані норми можна знижувати на 25–30%. Перспективним напрямом удосконалення хімічного захисту пшениці озимої від черепашки є використання сумішей інсектицидів різних хімічних груп.

Найвищої ефективності досягають за використання сумішей фосфорорганічних і піретроїдних інсектицидів. До того ж норми витрати препаратів можна зменшувати майже вдвічі. Ефективність суміші, як порівняти з ефективністю кожного компонента окремо, на 11–13% вища завдяки пришвидшеній початковій токсичності піретроїду, збільшенню тривалості захисного ефекту фосфорорганічної сполуки, відсутності реакції на високу температуру повітря, зменшенню загрози появи стійких до інсектицидів популяцій шкідника. Окупність витрат зростала у 5,1–6,3 раза проти окремо взятих препаратів.

Нагадаємо, клоп шкідлива черепашка пошкодив до 10% зернових колосових.