Агрономія

Як забезпечити якісне збирання сої

Як забезпечити якісне збирання сої

Пряме комбайнування сої розпочинають за досягнення господарської стиглості зерна та його вологості в межах 16-18%, коли листя обпало, стебла та боби бурі, сухі, зерно має нормальний, характерний для певного сорту колір, відокремлюється від стулок бобу, пише журнал The Ukrainian Farmer.

За несприятливих погодних умов у період збирання врожаю вимушено обмолочують за підвищеної вологості зерна (18-22%), передбачивши термінове очищення та сушіння насіннєвого матеріалу. У разі збирання зерна сої з підвищеною вологістю швидкість обертання барабана збільшують на 10-12%.

Зазори підбарабання під час обмолоту сухої сої на вході становлять 30-38 мм, на виході – 18-28 мм. Якщо маса волога, то їх зменшують відповідно до 26-34 і 12-20 мм.

Під час збирання врожаю треба контролювати ступінь травмування насіння, яке не має перевищувати 1%. Для цього обмолот слід проводити в оптимальні строки на понижених швидкостях. Обороти барабана та зазори молотильних агрегатів комбайна мають бути відповідно відрегульовані.

Соя є дуже гігроскопічною культурою, легко вбирає вологу – пароподібну з повітря та рідку з опадів. Роса, туман, опади призводять до зволоження вегетативної маси бобів і насіння, в сонячну погоду вони швидко підсихають. Це потрібно враховувати під час збирання насінницьких ділянок сої.

Щоб пришвидшити достигання пізньостиглих сортів, а в холодні роки й середньостиглих, застосовують десиканти. Сою обприскують у фазі початку побуріння бобів нижнього та середнього ярусів. Десикація дає змогу на 10-12 днів раніше почати збирання зерна.

Оптимальний строк обробки посівів сої десикантами настає за вологості насіння 45-50% і побуріння бобів нижнього й середнього ярусів. У разі більш ранньої десикації (за вологості 60-65%) різко знижується врожайність – на 2-3 ц/га. Однак цей метод слід розглядати як страховий. Найкраще висівати сорти, які використовують увесь вегетаційний період і надійно достигають до повної збиральної стиглості.

Нагадаємо, переробники повертають виробникам сою через її погану якість. Як повідомлялося, за прогнозом, середня врожайність сої буде нижчою, ніж торік, а валовий збір більший.