Як визначити норми азотних добрив під зернобобові культури
Для визначення норми азотних добрив під зернобобові культури користуються таким методом. Якщо врожайність зерна гороху планується 3 т/га, то за витрат на формування 1 т зерна і відповідної маси соломи 50 кг азоту загальне винесення азоту становитиме (3 × 50) 150 кг/га, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Приблизно половина азоту від господарського винесення міститься в пожнивно-кореневих рештках, тобто 75 кг/га. Тому в біологічному врожаї гороху на 1 га міститься (150 + 75) 225 кг/га азоту.
За оптимальних умов росту й розвитку зернобобові культури використовують із ґрунту 1/3 азоту і 2/3 – з повітря. У нашому прикладі рослини використовують із ґрунту близько 75 кг/га азоту (1/3 від 225 кг/га).
Отже, рослини споживають із ґрунту стільки азоту, скільки лишається його у пожнивно-кореневих рештках у ґрунті – 75 кг/га. Якщо припустити, що рослини засвоюють 50% азоту з ґрунту, то з добрив буде засвоєно також 50%, тобто (75 ÷ 2) 37,5 кг/га азоту.
За коефіцієнта використання азоту рослинами з азотних добрив 50% норма його має бути 75 кг/га д. р. На чорноземах ця норма буде меншою, бо рослини зможуть засвоювати азоту з ґрунту і повітря більше.
Раніше було названо тонкощі азотного підживлення зернобобових культур.