Агрономія

Як виявити симптоми фузаріозних стеблових гнилей кукурудзи на ранній стадії

Симптоми фузаріозних стеблових гнилей зазвичай з’являються на кукурудзі в другій половині вегетації на нижніх 2-3 вузлах і міжвузлях, пише журнал The Ukrainian Farmer.

В умовах природного зараження можливі три типи прояву фузаріозних стеблових гнилей:

  • некроз міжвузлів (вузли здорові);
  • некроз вузлів (міжвузля здорові);
  • некроз вузлів і міжвузлів.

Зовнішні ознаки ураження міжвузлів – знебарвлення, передчасне пожовтіння й утворення на них плям солом’яного забарвлення. Із часом стебла в місці ураження загнивають, трухлявіють, всихають, усередині них утворюються порожечі, судинні пучки розщеплюються вздовж і легко відстають один від одного.

Усередині стебла в паренхімі часто помітно білуватий наліт гриба. У роки з високою вологістю у другій половині вегетації міцелій гриба виходить на поверхню уражених стебел (на кореневій шийці, біля вузлів, на листкових піхвах і міжвузлях) у вигляді пухнастого білого чи біло-рожевого нальоту. Рослини часто вилягають, переломлюються в уражено[1]му місці або в’януть і засихають.

Ураження рослин відбувається за допомогою спор, які є в ґрунті та на кукурудзяних рештках. Фузаріозні гриби розвиваються в широкому діапазоні температур (+3+30°С, оптимум +20+22 °С) і вологості. Проникнення фузаріїв у корені кукурудзи можливе починаючи із фази сходів за вологості ґрунту понад 40% і відбувається переважно через місця пошкоджень комахами або через поранення за механічної обробки рослин.

Стебла найсприйнятливіші до фузаріозної інфекції у фазу молочної та молочновоскової стиглості. Найчастіше стебла кукурудзи інфікуються через рани, спричинені шкідниками (наприклад, личинкою кукурудзяного метелика) чи градом.

Нагадаємо, фузаріозна гниль кукурудзи є найпоширенішою та найнебезпечнішою. Раніше повідомлялося, як обмежити шкідливу дію збудників фузаріозів кукурудзи.