Як воєнні дії впливають на фітотоксичну активність ґрунту, – дослідження
Речовини, які потрапляють у ґрунт унаслідок воєнних дій, токсично впливають на ґрунтові організми – мікроорганізми, рослини, фауну. Екотоксичність ґрунтів сільськогосподарського призначення відносно сільськогосподарських рослин можна оцінювати за фітотоксичною активністю.
Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Оксана Найдьонова (ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»).
«Фітотоксичність ґрунту є узагальненим показником, за яким можна схарактеризувати вплив ґрунту на вищі рослини. Якщо в ґрунті є токсичні речовини, вони мвплинути на проростання насіння або розвиток рослин на початкових стадіях онтогенезу»,
– зазначає Оксана Найдьонова.
Фітотоксичну активність визначали з використанням як тест-культур насіння кукурудзи та редису методом пророщування насіння безпосередньо в ґрунті.
Ґрунт, відібраний у плямі витоку паливно-мастильних матеріалів, пригнічував ріст паростків кукурудзи, знижуючи їх довжину на 19% (табл. 4), корінців і паростків редису – на 22%.
Ґрунт із міста горіння техніки пригнічував ріст корінців і паростків кукурудзи на 16%, а на ріст проростків редису суттєво не вплинув.
Нагадаємо, найбільше від бойових дій потерпає верхній родючий шар ґрунту. Раніше повідомлялося, як різні мілітарні чинники впливають на стан ґрунтів