Агрономія

Як урожайність кукурудзи залежить від попередника, – дослідження

розташування насінницьких посівів

В ході дослідження, присвяченого переходу американських фермерів із коротких сівозмін на розширені, науковці порівняли вплив п’яти культур-попередників на врожайність кукурудзи, пише журнал The Ukrainian Farmer.   

Так, додавання в коротку сівозміну альтернативних культур знижує рівень супутніх хвороб, тим самим сприяючи підвищенню врожайності. Наприклад, урожайність озимої пшениці на 70% вища за вирощування її раз на чотири роки проти вирощування у монокультурі. Аналогічно й зернова врожайність кукурудзи вища на 43% за вирощування раз на чотири роки проти монокультури кукурудзи.

До того ж рослинні рештки токсичні для сходів кукурудзи, якщо її висівають другий рік поспіль, а пригнічення росту сходів призводить до зниження врожайності.

Найнижчою врожайність кукурудзи була за вирощування другий рік поспіль, що було спричинено хворобами кореневої системи й мікотоксинами. Вирощування як попередника будь-якої іншої культури, зокрема ярої пшениці, сої, ріпаку або гороху, сприяло підвищенню врожайності кукурудзи (в середньому на 43%). Але за вирощування після гороху врожайність кукурудзи була на 12-15% вищою, ніж після пшениці, сої або ріпаку.

Рівень родючості ґрунту й доступність вологи для кукурудзи не відрізнялися. Крім впливу сівозміни вирощування гороху забезпечило додаткову перевагу, бо поліпшило віддачу кукурудзи за рівного забезпечення ресурсами. Ще один позитивний прояв синергічної дії гороху полягає в тому, що врожайність кукурудзи була вищою за меншої щільності посівів.

Цей показник був аналогічним як за 52 тис. рослин/га після гороху, так і за 73 тис. рослин/ га після сої або ярої пшениці. Окремі рослини кукурудзи були продуктивнішими після гороху, ніж після інших культур.

Отже, горох поліпшує інтенсивність росту кукурудзи й формування врожаю завдяки збільшенню розміру рослин і використанню більшої кількості поживних речовин. Горох також позитивно впливає на ріст озимої пшениці. Після гороху вона на 10-25% ефективніше використовує вологу, ніж після інших культур.

Синергія також спостерігається за вирощування озимої пшениці й проса після кукурудзи: обидві культури продукують на 15-25% більше зерна за рівної доступності вологи в сівозмінах, куди входить кукурудза.

Нагадаємо, роль попередника в урожайності кукурудзи залежить від запасу вологи.