Агрономія

Роль попередника в урожайності кукурудзи залежить від запасу вологи

Роль попередника в урожайності кукурудзи залежить від запасу вологи

В Україні головним лімітаційним чинником урожайності кукурудзи є волога. Це дуже чітко проявилось 2020 року, коли у центрі та на півдні країни врожайність становила по 2 т/га, або взагалі нічого було збирати. Основною причиною була відсутність ґрунтової вологи, що не нагромадилася за зимовий період і значною мірою була використана попередником.

Про це розповів директор з виробництва ТОВ «ТАС Агро» Віктор Белкот, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Виходячи з цих міркувань, отримані нами в умовах жорсткої засухи результати врожайності кукурудзи свідчать про важливу роль попередника, – зазначив він. – На полях, де кукурудзу сіяли після соняшнику, який максимально викачав запаси вологи з ґрунту, урожайність становила близько 3 т/га, а після пшениці – по 6-7 т/га. Тобто ми отримали вдвічі кращий урожай тільки завдяки попереднику».

Отже, попередник має особливе значення для урожайності кукурудзи у рік із дефіцитом вологи.

Проте у рік, що вирізняється високим забезпеченням вологи, його роль може бути знівельована, додав Віктор Белкот.

«Цьогоріч у деяких регіонах ми мали хороші запаси ґрунтової вологи на початок посівної кампанії, протягом вегетаційного періоду випало ще до 400 мм опадів, тому великої різниці в урожайності з прив’язкою до попередника не спостерігаємо», – підсумував фахівець.

За його спостереженнями, сезони з екстремально незвичними погодними умовами повторюються раз на 5-6 років. Тож можна оптимально спланувати ротацію культур і використати попередники на кшталт зернових культур, а не соняшник.

Нагадаємо, рахувати слід маржинальність сівозміни, а не окремих культур.