Агрономія

Як тривале вирощування соняшнику в сівозміні впливає на ґрунт

Як тривале вирощування соняшнику в сівозміні впливає на ґрунт

Соняшник за висівання на полі через 3-4 роки зумовлює дефіцит мікроелементів у ґрунті, і насамперед це стосується бору, до якого ця культура дуже чутлива. На сьогодні цю проблему легко розв’язати шляхом підживлення рослин мікродобривами, пише журнал The Ukrainian Farmer.

З тривалим вирощуванням соняшнику у сівозміні пов’язують також помітне зниження нітрифікаційної здатності та целюлозоруйнівної активності мікроорганізмів. З ротації в ротацію сівозміни із соняшником зменшується в ґрунті кількість бактерій і зростає чисельність мікроскопічних грибів, які можуть накопичувати в орному шарі токсичні речовини.

Соняшник у сівозміні зумовлює негативний баланс гумусу в ґрунті, проте в абсолютному вираженні він буває набагато менший, ніж це супроводжувалося б вирощуванням у сівозміні цукрових буряків.

Вирощування соняшнику спричиняє дефіцит вологи на всю глибину кореневмісного шару, як це спостерігається з вирощуванням тих самих цукрових буряків. Проте цей негатив проявлятиметься тільки тоді, коли безпосередньо після соняшнику висіватиметься культура з великим споживанням ґрунтової вологи та глибокою кореневою системою.

Раніше повідомлялося, як підвищити користь від соняшнику для інших культур у сівозміні.