Агрономія

Як шкідливість збудників фузаріозу залежить від фази розвитку пшениці

Як шкідливість збудників фузаріозу залежить від фази розвитку пшениці

Шкідливість збудників фузаріозу значною мірою залежить від фази розвитку рослин пшениці, в які відбувається ураження, пише журнал The Ukrainian Farmer.

1. Найнебезпечнішою є глибинна інфекція, коли збудник проникає до зародка зернівки внаслідок ураження колосся на ранніх фазах розвитку, у фазу цвітіння та після нього до молочної стиглості зерна. У цьому разі грибниця повністю пронизує зерно, насіння втрачає схожість. У колоссі, ураженому в цей період, формується щупле білувато-рожеве зерно переважно з видимим нальотом грибниці на поверхні всієї зернівки. Таке насіння має дуже малу масу і за сортування відвіюється – воно майже не здатне проростати.

2. За ураження колоса через 15–20 діб після цвітіння спостерігається щуплість зерна, схожість якого є низькою. Таке зерно крім зменшення маси містить приховану фузаріозну інфекцію до 10–15%, через це його схожість знижується на 13–17%.

3. За пізніших строків зараження (перед збиранням урожаю) уражені зернівки зовні не відрізняються від здорових, але мають приховану інфекцію. Таке зерно лишається в партії товарного зерна і становить найбільшу загрозу, бо є джерелом інфекції для здорового насіння під час зберігання.

За шкідливістю фузаріоз посідає перше місце серед хвороб зернових культур. В Україні ця хвороба проявляється сильно і стабільно за роками. Ураження фузаріозом усього колоса знижує врожай зерна на 87%, половини – на 76%, третини колоса – на 44%.

Раніше повідомлялося, як покращити захист озимої пшениці від фузаріозу.