Агрономія

Як різні сільгоспкультури реагують на спосіб і глибину обробітку ґрунту

Як різні сільгоспкультури реагують на спосіб і глибину обробітку ґрунту

Сільгоспкультури по-різному реагують на спосіб і глибину обробітку ґрунту. На темно-каштанових середньосуглинкових осолонцьованих ґрунтах максимальну віддачу від поглиблення оранки забезпечує кукурудза за вирощування як на зерно, так і на силос, а також коренеплоди, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Практично не реагують на глибину обробітку пшениця озима, ячмінь, жито, однорічні травосумішки. Тому в умовах Сухого Степу під ці культури доцільно проводити обробіток без обертання скиби, краще мілкий і поверхневий, поєднуючи його зі смуговим щілюванням.

На чорноземах південних і звичайних просапні культури менше реагують і на глибину, і на спосіб основного обробітку.

Так, за результатами досліджень Інституту зрошуваного землеробства НААН України, проведених у базових господарствах Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Одеської областей і АР Крим, заміна оранки на основний обробіток із застосуванням знарядь плоскорізного та чизельного типів не призвела до істотного зниження врожаю та погіршення його якості як за умов зрошення, так і за вирощування без поливу.

Урожайність озимої пшениці й інших сільгоспкультур степового екотипу в разі заміни оранки плоскорізним, чизельним або дисковим мілким і навіть поверхневим обробітком за дотримання всіх інших елементів технології вирощування була істотно вищою.

Нагадаємо, спосіб і глибина обробітку ґрунту в чистому пару мало впливає на озимі.