Агрономія

Як правильно здійснити відбір монолітів озимих для оцінки їх стану, – досвід

Оцінювати стан перезимівлі озимих культур починають вже наприкінці січня. З цією метою використовують декілька перевірених методів, одним з найпоширеніших є метод відбору монолітів.

Своїм досвідом відбору монолітів з AgroTimes поділилися в агрогрупі «Агрейн».

«На визначеній ділянці поля вирубуємо моноліти розмірами 30х30 см з товщиною шару близько 15-20 см. Моноліт повинен містити рослини з двох суміжних рядків, а місця для взяття таких проб визначаємо ще з осені. У середньому відбирається один моноліт з площі 20-25 га», – зазначив заступник головного агронома агрогрупи «Агрейн» Тарас Корнієнко.

Після вирубування моноліт відразу поміщають у коробку (ящик) та вкривають його таким чином, щоб рослини при транспортуванні не пошкоджувались. На кожний моноліт оформляють етикетку, в якій зазначають найменування культури, сорт, назву попередника, площу й номер поля, дату висіву.

Розморожують моноліт поступово, встановлюючи коробку спочатку у приміщенні з температурою повітря не вище 5-10°C. Потім коробку з монолітом переносять у більш тепле приміщення (18-22°C) з достатнім освітленням і залишають для відростання рослин на 12-14 днів. При цьому ґрунт треба підтримувати вологим, не допускаючи пересихання.

Надалі для аналізу розвитку рослин їх бережно виймають з ґрунту, промивають водою корінці та розділяють живі і загиблі паростки. Потім підраховують кількість загиблих рослин і обчислюють цей показник для загального стану посівів так само, як показник зрідженості.

«Попереднє оцінювання можна провести вже на 8-10 день, остаточне – на 15-20-й. Відібравши моноліт, ми можемо визначити ступінь ураження морозом, якщо такий є, дізнатись фітосанітарний стан. Подивитись як розвиваються хвороби, бур’ян на поведінку самої культури. Заодно підраховується коефіцієнт кущення», – додає Тарас Корнієнко.

Раніше повідомлялося, що «Агрейн» здійснює азотне підживлення озимих культур.