Агрономія

Як правильно працювати з рослинними рештками, – досвід

Як правильно працювати з рослинними рештками, – досвід

Після збирання культури-попередника на полі залишається велика кількість органічної маси, яка досить довго мінералізується за звичайних умов. Чим швидше ці залишки перепріють та розкладуться, тим більшу кількість поживних речовин отримають посіви культур, що будуть посіяні наступними. Швидкість розкладання соломи будь-якої культури залежить не лише від ступеня її подрібнення і перемішування з ґрунтом, а й від розвитку ґрунтових мікроорганізмів, які ці рештки, власне, розкладають.

Досвідом ефетивної роботи з пожнивними рештками поділилися в «Агрейн».

«Щоб прискорити розкладання, рослинні рештки треба добре подрібнити, перемішати з ґрунтом та рівномірно розподілити полем. Для подрібнення, змішування з ґрунтом та рівномірного розподілення кукурудзяних або соняшникових решток полем ми застосовуємо різні агрегати, зазвичай, це дискові борони і глибокорозпушувачі. Кожний агрегат виконує свою функцію. Дисковою бороною ми одночасно подрібнюємо пожнивні рештки та загортаємо їх у ґрунт. Під час загортання в ґрунт намагаємося дотримуватися балансу – це має бути не надто багато ґрунту, аби уникнути консервування, але достатньо ґрунту, щоб забезпечити високу популяцію ґрунтової біоти на пожнивних рештках»,

– каже головний інженер агрогрупи Михайло Шкатула.

За його словами, для розпушування як основного обробітку обирають машини, в яких робочі органи розтягнуті вздовж машини. Це гарантує високу прохідність. Разом з тим, видовжена робоча зона посилює сепарування – важкі частки ґрунту встигають впасти донизу, а легші частки пожнивних решток зосереджуються зверху. Попереднє лущення покращує розподіл пожнивних решток за глибиною, навіть за умови рихлення.

Крім того, експерт рекомендує проводити лущення стерні одразу за обмолотом. Якщо лущення провести пізно, то втрата вологи матиме негативний вплив на сходи озимих (особливо в посушливу осінь). Окрім того, за меншої кількості вологи в ґрунті, важче буде провести наступний обробіток: він вимагатиме більших витрат дизелю, а швидкозношувані деталі можуть стиратися вдвічі швидше.

Дискування стерні кукурудзи в ГК “Агрейн”