Агрономія

Як правильно оцінити стан посівів озимої пшениці

Як правильно оцінити стан посівів озимої пшениці

Аби оцінити стан рослин озимої пшениці, через головний і бічний пагони роблять повздовжні розрізи лезом, але не по центру, а трохи збоку, щоб не пошкодити конус наростання. Голкою обережно видаляють недорозвинені листки, що вкривають конус наростання, і розглядають у лупу. Для точнішого аналізу досліджують конуси наростання ще й бічних пагонів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Стан конусів наростання оцінюють за 3-бальною шкалою:

  • група рослин, у якої конус прозорий, живий, тургорний, злегка опалесцентний – 3 бали;
  • група, де конус живий, білий, тургорний, мутний, не опалесцентний – 2 бали;
  • група, де конус мертвий, бурий, зморщений, мацерований – 1 бал.

Стан рослин (СР) оцінюють із урахуванням кількості пагонів із різним ступенем ушкодження конуса наростання у відсотках загальної їх кількості в аналізованих рослин за формулою:

СР = (кількість рослин у групі з визначеним балом) ÷ загальна кількість рослин у відібраному зразку.

Визначають ступінь пошкодження рослин у такій послідовності: із загального відібраного зразка відбирають тільки пошкоджені рослини й визначають стан їх конуса наростання за вказаною шкалою.

Потім підраховують кількість рослин із визначеним балом пошкодження конуса наростання й ділять їх кількість на загальну кількість рослин у пробі. Таким чином визначають відсоток пошкоджених рослин.

Наприклад, у відібраній пробі було 80 рослин, з них 20 – мають пошкодження конуса наростання, яке відповідає 1 балу. В такому разі на полі 25% рослин мають пошкодження конуса наростання, яке оцінюється 1 балом. Отже, стан посівів задовільний.

Нагадаємо, стан озимих за результатами другого відрощування добрий та задовільний. Раніше повідомлялося, як обрати ділянку для відбору проб озимих зернових.