Агрономія

Як посуха й аномальна спека вплинули на посіви кукурудзи на Дніпропетровщині

Як посуха й аномальна спека вплинули на посіви кукурудзи на Дніпропетровщині

Проведений біологічний моніторинг достигання зерна кукурудзи науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН свідчить, що станом на 21 серпня за раннього (11.04) та оптимального (21.04) строків сівби зерно ранньостиглих, середньоранніх, середньостиглих і середньопізніх гібридів кукурудзи досягло фази «повна стиглість» за вологості 22; 23,6; 25,5 і 27% та 27,6; 28,2 і 28,4% відповідно. Зерно середньопізніх гібридів за оптимального строку сівби при цьому досягло фази «фізіологічна стиглість» за його вологості 32,7%.

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.

За пізнього строку сівби (1.05) у ранньостиглих, середньоранніх і середньоранніх гібридів зерно досягло також фази «повна стиглість» за дещо вищої його вологості – 30,7; 32,8 і 34,7%, у середньопізніх гібридів – кінець «воскової стиглості» – початок «фізіологічної стиглості» зерна за вологості 36%.

В цілому в області навесні впродовж всього квітня спостерігалась аномально висока температура повітря. У більшості часу середньодобова температура повітря на 4-8°C була вищою за звичайну, що зумовило настання оптимальних показників для сівби пізніх ярих просапних культур, у тому числі і кукурудзи, на 10-14 діб раніше календарних багаторічних строків, а сумарна кількість атмосферних опадів за квітень не перевищила 20,8 мм, або 52% від місячної багаторічної.

Дуже сухим за умовами зволоження у цьому регіоні виявився і травень, значення середніх декадних показників температури повітря за першу і другу декади травня були нижчі за багаторічні на 0,7 і 2,8°C відповідно, а за третю – навпаки вищі на 1,3°C. Сумарна кількість атмосферних опадів за травень становила 15,9 мм, або 32,4% від місячної багаторічної норми. Такі гідротермічні умови спричиняли уповільнений ріст сходів рослин кукурудзи та зумовлювали забезпечення водою рослин у ювенільний період лише за рахунок ґрунтових запасів вологи;

Впродовж найбільш важливих періодів вегетативного і генеративного росту і розвитку рослин гібридів кукурудзи, у червні і липні також спостерігалась посушлива і суха погода. Перевищення середніх декадних показників температури повітря у червні становили від 1,1 до 4,0°C, що істотно вплинуло на ростові процеси кукурудзи, формування біометричних показників архітектоніки рослин, величини площі асиміляційної листкової поверхні, уповільнення інтенсивності процесу фотосинтезу. Сумарна кількість атмосферних опадів за червень фіксувалася на рівні 46,6 мм, або 76,4% від місячної багаторічної норми.

У липні перевищення середніх декадних показників температури повітря становили від 0,4 до 6,2°C, що істотно вплинуло на тривалість життєздатності пилкових зерен і стовпчиків приймочок на качанах рослин кукурудзи, процеси якісного запилення та утворення і формування зерна, особливо на посівах пізнього строку сівби. Сумарна кількість атмосферних опадів за липень не перевищувала 11,1 мм, або 22,2% від місячної багаторічної норми.

У першій декаді серпня середні значення температури повітря були наближені до звичайних – 23,1°C, в другій декаді – спостерігали їх перевищення лише на 0,2°C порівняно до багаторічних значень. Кількість атмосферних опадів за першу і другу декади місяця становили 4,0 мм (за норми 14 мм) і 0 мм (за норми також 14 мм) відповідно, що зумовлювало пришвидшене підсихання листя у рослин, погіршувало процеси оптимального відтоку асимілятів з листя до зернівок, що впливало на накопичення сухої речовини у зернівках та спричиняло пришвидшення віддачі зерном вологи.

Нагадаємо, пізні культури на Півдні достигають дещо раніше звичайних строків.