Як підібрати найкращий попередник для пшениці озимої
Досвід вирощування пшениці озимої на Вінниччині, що презентує центральну частину Правобережного Лісостепу України, за останні 10 років засвідчив, що сучасна структура посівних площ дає змогу зберегти бажану частку в них пшениці озимої, не вдаючись до повторної її сівби, яка є вкрай небажаною, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Серед критеріїв, які характеризують якість попередника пшениці озимої визначальними, є:
- культура-попередник не повинна належати до родини тонконогових (злакових);
- час звільнення нею поля:чим раніше – тим краще;
- винесення з ґрунту вологи та поживних речовин, а також залишення в ньому рослинних решток, здатних ускладнити фітосанітарний стан наступної культури.
З боку відповідності цим критеріям реально можливими попередниками сьогодні можуть бути:
- ріпак озимий, який повною мірою відповідає першим двом і почасти третьому. Високе винесення ним вологи й поживних речовин значною мірою компенсується тим, що ріпак звільняє поле за 2–2,5 місяці до настання оптимальних строків сівби пшениці, що дає змогу зберегти та накопичити липнево-вересневу вологу й поповнити ґрунт поживними речовинами;
- цілком задовільним попередником може бути соя, а ранньостиглі її сорти й добрими. За нормальних умов її збирання (що спостерігаються в регіоні 7–8 років із 10) та рекомендованого сортового склду її основна вада – пізнє звільнення поля істотно нівелюється;
- набагато кращим за повторну сівбу є розміщення частини посівів після гречки, а також кукурудзи на ранній силос, збирання якої завершується до настання оптимальних строків сівби пшениці озимої.
- у тих господарствах, де відсутня тваринницька галузь, а відтак немає можливості використати як попередник кормові культури, слід максимально розширювати площі посіву гороху, попит на який останнім часом зростає. В наших умовах ця культура фактично є напівпаром і відповідає всім критеріям доброго попередника пшениці озимої та забезпечує високий економічний ефект;
- за відсутності поголів’я худоби як варіант можна також засівати частину поля бобовими травами, реалізуючи продукцію населенню, що має худобу, як плату за земельні паї.
- у зоні недостатнього зволоження не лише виправданим, а й доцільним може бути часткове запровадження зайнятого та чистого парів. Такий досвід вже й і економічно себе виправдовує. Аналіз зазначеного вище показує, що в сучасних умовах короткоротаційних сівозмін, відсутності або обмеженої кількості кормових культур альтернатива повторним посівам пшениці озимої реально існує, а з урахуванням негативних наслідків, які неминуче настануть у результаті повторної сівби вже на найближчу перспективу, вона є не лише можливою, а й необхідною.
Нагадаємо, сівба пшениці по пшениці збільшує ризик поширення низки хвороб на посівах та істотно знижує врожайність та якість зерна.