Агрономія

Як обрати оптимальний для посушливих умов генотип соняшнику

Як обрати оптимальний для посушливих умов генотип соняшнику

Для умов посушливих зон України оптимальною для формування генеративних органів й отримання максимального врожаю соняшнику визначено температуру +23…+25 °С, яку зазвичай супроводжують комфортніші умови зволоження.

Внаслідок негативного впливу посухи, високих (понад +25 °С) та дуже високих (понад +30 °С) температур повітря перед цвітінням знижується життєздатність пилку та його здатність до запилення. Найвищих значень температура повітря досягає в липні-серпні, що збігається з періодом цвітіння соняшнику, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Вихід у цій ситуації – це вибір генотипів, що мають такі особливості: продукують велику кількість пилку; пилок і маточки мають підвищену стійкість до високих температур. У районах із дуже високими під час цвітіння температурами переважають гібриди з вдалим розташуванням кошика (оберненим донизу), що дозволяє уникнути нагрівання генеративних органів.

Серпень є періодом інтенсивного наливання насіння, коли формується насіннєва оболонка, утворюються й інтенсивно ростуть сім’ядолі, у яких накопичуються продукти фотосинтезу. Соняшник є найчутливішим до водного й теплового стресів від 12-ї до 19-ї доби після цвітіння. В таких умовах виграють генотипи з коротким періодом вегетації, що закінчили вказані важливі процеси до початку несприятливих умов.

Нагадаємо, станом на вчора соняшника обмолочено на площі 5,012 млн га, намолочено 11 млн 936 тис. тонн насіння за врожайності 23,8 ц/га.