Як обрати норми висіву озимої пшениці залежно від сорту та регіону
В основі розрахунків норми висіву озимої пшениці має бути необхідність одержання густоти сходів у межах 400 шт./м² для сортів із низькими коефіцієнтами кущення, а для сортів, які інтенсивно кущаться, – 350-380 шт./м², пише журнал The Ukrainian Farmer.
За розриву в показниках між лабораторною схожістю й енергією проростання на 10% і більше норму висіву потрібно збільшувати на 8-10%. Отже, норми висіву насіння середньостиглих сортів пшениці озимої становлять 4,5-5 млн схожих насінин на гектар.
Для короткостеблових сортів норму висіву доцільно збільшувати на 15-20%. Вона також дещо збільшується за несприятливих умов для отримання дружних сходів, при запізненні із сівбою тощо.
Проте загущувати посіви озимих культур (вище 6 млн шт./га), крім низькорослих сортів типу, недоцільно. Після добре підготовлених парових попередників норма висіву становить 3,5-4 млн/га, після пізніх непарових попередників – 5-5,5 млн/га. Орієнтовними нормами висіву пшениці озимої можуть бути: на Поліссі – 5-5,5 млн схожих насінин на 1 га, в Лісостепу – 4-5 млн/га, у Степу – 4-4,5 млн/га.
Раніше повідомлялося, як диверсифікувати ризики під час сівби озимої пшениці.