Агрономія

Як обмежити шкідливу дію збудника летючої сажки кукурудзи

Недобір урожаю зерна кукурудзи за сильного розвитку летючої сажки може становити 15-20% унаслідок ураження качанів, а також через приховані втрати, що пов’язані із загибеллю окремих паростків, низькорослістю рослин і недорозвиненістю качанів, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Заходи з обмеження шкідливої дії збудника летючої сажки:

  • дотримання оптимальних сівозмін і термінів сівби;
  • протруювання насіння рекомендованими препаратами;
  • найефективнішим профілактичним заходом є використання у виробництві районованих стійких гібридів і сортів.

В Україні летюча сажка поширена значно менше, ніж пухирчаста, трапляється переважно в регіонах із достатнім зволоженням, а саме в Полтавській, Кіровоградській, Черкаській областях й у південній частині Київської області. В інших зонах вирощування кукурудзи хвороба не має значного поширення.

Характерні ознаки хвороби проявляються в період цвітіння. Гриб уражує генеративні органи: качани перетворюються на чорну масу спор, вкриту скороченими обгортками, які спочатку щільні, зелені, а пізніше жовкнуть, всихають і передчасно (у фазу молочної стиглості) розкриваються; волоті руйнуються частково або повністю, з утворенням неприкритих чорних скупчень теліоспор, які розпилюються. Спори розпилюються повільно, оскільки утримуються волокнами (залишками провідних пучків).

Також симптомами ураження є відставання в рості, надмірне кущення чи обростання листям, інші спотворення. Можлива також прихована форма хвороби, за якої спори на уражених органах не утворюються, але рослина відстає в рості, качани недорозвинені або їх зовсім немає.

Раніше повідомлялося, як обмежити шкідливу дію збудника пухирчастої сажки на кукурудзі.