Як мілітарні чинники впливають на ферментативну активність ґрунту, – дослідження

Важливим показником біологічної активності ґрунту є його ферментативна активність. Ферментний пул ґрунту складається з ферментів, які виділяють живі клітини (мікроорганізмами, коренями рослин тощо), а також вивільняються з відмерлих клітин під час їхнього лізису. Частина ферментів є в ґрунтовому розчині, частина перебуває на твердих частинках ґрунту в іммобілізованому стані. Джерелом надходження ферментів у ґрунтах слугує ґрунтова біота: рослини, мікроорганізми, тварини, гриби, водорості тощо.
В ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» вивчали вплив мілітарних чинників на ферментативну активність ґрунту. Про результати таких досліджень пише журнал The Ukrainian Farmer. Як показали дослідження, чутливим індикатором забруднення ґрунту соляркою є активність поліфенолоксидази, яка в забрудненому ґрунті була вищою, ніж у контрольному ґрунті, на 96% (майже вдвічі).
У ґрунті, забрудненому кислотою, активність поліфенолоксизази була втричі нижчою, ніж у контрольному ґрунті, а дегідрогеназна й інвертазна активності були повністю пригніченими (табл. 3).
Ферментативна активність ґрунту в місцях перебування й пошкодження військової техніки також зазнала змін. Значно нижчою у ґрунті під танком була активність поліфенолоксидази (у 3,6 раза), на 43% була меншою інвертазна активність.
Удвічі нижчою поліфенолоксидазна активність ферменту була і в ґрунті плями, де стався розлив паливно-мастильних матеріалів. У ґрунті з місця горіння військової техніки суттєво нижчою виявились дегідрогеназна (на 30%) та інвертазна (на 37%) активності.
Нагадаємо, наймасштабніше від війни з-поміж українських ґрунтів постраждали чорноземи.