Агрономія

Як корелюються ширина міжряддя ріпаку і густота рослин

Як корелюються ширина міжряддя ріпаку і густота рослин

В останні роки багато виробників віддають перевагу сівбі ріпаку з міжряддями 40–45 см. За таких умов суттєво змінюється конфігурація площі живлення.

Про це пише Віктор Щербаков, доктор сільськогосподарських наук (Одеський державний аграрний університет) у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Наприклад, якщо густота рослин становить 200 тис./га, а площа живлення однієї рослини – відповідно, 500 см², її конфігурація буде такою:

Якщо ж збільшити густоту до 40 рослин/м², площа живлення становитиме 250 см², а її конфігурація зміниться так:

Як показала практика, тут спростовується загальновідомий постулат: кращою формою площі живлення є квадрат або найближча до квадрата.

«Цей висновок не є абсолютно новим, бо ще наприкінці XIX ст. відомий таврійський агроном І. Є. Овсинський рекомендував сіяти пшеницю смугами по 60-70 см, а 60-70 см лишати незасіяними. Зрозуміло, що у цьому разі форма площі живлення суттєво віддалялась від квадрата», – зазначив Віктор Щербаков.

За його словами, якщо ширина міжряддя ріпаку становить 45 см, в такому разі можна рекомендувати на посівах (насамперед там, де сіяли посівними комплексами за технологією strip-till) мінімальну густоту 20-30 рослин/м², а якщо ширина міжряддя ріпаку 15 см – 40 рослин/м².  

Раніше фахівець дав чотири поради для вдоскнлення технології вирощування ріпаку.