Агрономія

Яка густота стояння рослин дає найвищу урожайність ріпаку

Зважаючи на потенційну продуктивність ріпаку, кращі умови для розвитку цієї культури складаються за густоти 20-40 рослин/м², але фактична урожайність ріпаку сягає максимуму в разі загущення до 40–60 рослин/м².

Про це пише Віктор Щербаков, доктор сільськогосподарських наук (Одеський державний аграрний університет) у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.

За словами нуковця, це пояснюється тим, що на зріджених посівах процес плодоутворення відбувається протягом тривалішого періоду, за який формування насінин багато в чому залежить від дислокації генеративних органів: головне суцвіття випереджає гілки другої хвилі, які, своєю чергою, формують насіння раніше від гілок третього порядку.

Водночас створюються умови пролонгацій плодоутворення і формування зерна з високою матрикальною різноякісністю. Зазвичай у ріпаку спочатку формується головна гілка суцвіть, а через певний час – наступні. За нашими спостереженнями друга гілка з’являється із запізненням на три дні, решта – послідовно через 4-6 днів.

«Таким чином, у надто розріджених посівах останні гілки з квітками з’являються на 18-20 діб пізніше від перших. Тому зерно на таких гілках формується в інших умовах (зазвичай гірших). Це все затягує очікування часу збирання, зумовлює застосування склеювачів, а головне – збільшуються втрати під час збирання», – зазначив Віктор Щербаков.

Отже, розраховувати тільки на фактичну компенсаторику ріпаку не варто. За багаторічними науковими спостереженнями визначено співвідношення стручків, які утворюються на головному стеблі, а також на бокових пагонах.

За однакової кількості стручків на рослині в разі розрідженого посіву більшість генеративних органів формується на бокових пагонах, тоді як на оптимально загущених цей показник рівний. Така закономірність простежується завжди, й тому навряд чи доцільно рекомендувати суперзріджені посіви навіть у разі однакової продуктивності з оптимально загущеними.

Нагадаємо, за 30 років середня норма висіву ріпаку зменшилась більш ніж у 10 разів. Як повідомлялося, підвищити урожайність деяких культур можна за рахунок регулювання часу їх цвітіння.