Як кліматичні зміни впливають на стан ґрунтів в Україні
За останні десятиріччя внаслідок кліматичних змін гідротермічний коефіцієнт Селянинова (ГТК) за теплий період року зменшився в середньому на 0,1. Збільшення посушливості клімату в центральних і південних регіонах негативно вплинуло на баланс органічної речовини в ґрунтах. Водночас у північній частині спостерігається тенденція до досягнення нейтрального рівня деградації через розширення площ під кукурудзою на зерно, яка продукує значну кількість біомаси з потраплянням значної її частини у ґрунт, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Напружений гідротермічний режим у теплий період року в поєднанні з теплим і вологим холодним періодом зумовив підвищення контрастності у вологозабезпеченні ґрунтів, а за відносно неглибокого рівня мінералізованих підґрунтових вод – збільшення амплітуди його коливань та інтенсифікації процесів засолення / осолонцювання ґрунтів.
В опідзолених ґрунтах Лісостепу – чорноземах опідзолених і темно-сірих опідзолених –погіршення зволоженості в теплий період сприяло збільшенню евапотранспірації та певному підлуженню ґрунтового розчину – від слабокислої до нейтральної або навіть слаболужної, що знижує доступність мікроелементів для сільськогосподарських культур.
На ксероморфно-еродованих ґрунтах схилів унаслідок переважання теплих зим із відсутністю стійкого снігового покриву зменшилась шкідливість ерозійних процесів під час сніготанення (раніше їх частка досягала 70%, за винятком південних регіонів). Водночас збільшилась імовірність сильних злив у теплий період і, відповідно, розвитку ерозії, що зумовлює необхідність профілактичних протиерозійних заходів на схилових землях, особливо за вирощування кукурудзи на зерно.
Нагадаємо, частка деградованих ґрунтів в Україні перевищує 25%. Також повідомлялося, як мілітарні чинники впливають на ферментативну активність ґрунту.