Як грудневі коливання температур вплинули на озимі
Упродовж грудня в Україні спостерігалися періоди як дуже холодної, так і дуже теплої для першого зимового місяця погоди. Внаслідок значних коливань середня місячна температура повітря виявилася близькою або на 1,1-2,8 °С вищою за норму. В цілому у грудні загрозливих явищ для перезимівлі озимих та плодових культур не спостерігалося.
Про це інформує Укргідрометцентр.
За дуже теплої погоди у другій половині грудня, коли рівень середньої декадної температури повітря був одним із найвищих за весь період спостережень і за нормою відповідав показникам середини листопада, на посівах озимини відмічалися ознаки відновлення вегетації у південних, західних та Дніпропетровській областях. На решті площ посіви знаходилися у стані неглибокого зимового спокою.
Опади, кількість яких у грудні виявилася в основному більшою за норму або близькою до неї, були засвоєні ґрунтом внаслідок незначного промерзання або його відсутності.
Глибина промерзання ґрунту у кінці грудня на більшій частині території північних, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, в окремих районах Миколаївської, Одеської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та Волинської областей не перевищувала 1-5 см, місцями 6-9 см, на решті території країни ґрунт був талий.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур знижувалася до мінус 1-7°С, що вище критичної температури вимерзання озимої пшениці, лише в окремих районах Київщини та Харківщини температура ґрунту на глибині 3 см короткочасно знижувалася до мінус 8-10 °С, що близько до критичної температури вимерзання слабкорозвинених озимих ячменю та ріпаку.
Нагадаємо, кілька температурних рекордів зафіксували в Україні в новому році. Також було названо причини температурних рекордів січня.