Як ефективність добрив на кукурудзі залежить від обробітку ґрунту, – дослідження
Окупність мінеральних добрив урожаєм зерна кукурудзи, у разі внесення їх восени під основний обробіток, найбільшою була за чизельного обробітку, особливо в сприятливі за зволоженням роки.
Про такі результати досліджень науковйців ІЗК НААН в умовах північного Степу України пише журнал The Ukrainian Farmer.
Підвищена віддача від NPK пояснюється як поліпшенням вологозабезпеченості рослин і зменшенням індексу стресу (відношення фактичної евапотранспірації до потенційної), так і більш рівномірним перемішуванням туків із ґрунтовою масою. Одну частину їх загортали глибше ніж 10 см, другу – змішували з ґрунтом у шарі 0-10 см.
Розподілені переважно в зоні стабільного зволоження добрива забезпечували збалансоване живлення рослин не тільки в початковий, а й у наступний, більш посушливий період вегетації кукурудзи. Осіннє розкидне внесення комплексних синтетичних добрив мало перевагу і на ділянках, де проводився глибокий безполицевий обробіток.
Застосування діагональних розпушувачів забезпечує якісне подрібнення ґрунту, при цьому пилуваті частинки і мінеральні гранули добрив, завдяки коливанню скиби, переміщуються по щілинах і розломах в середню і нижню частини орного шару.
Велика ймовірність прояву площинної і лінійної ерозії визначає недоцільність осіннього внесення туків за мілкого плокорізного обробітку ріллі. Неглибоке загортання їх на ділянках з проєктивним покриттям поля мульчею менше від 60-70% призводить до суттєвих втрат вологи і розчинних поживних речовин внаслідок нерегульованого стоку іноді навіть в умовах відсутності змиву самого ґрунту.
На цьому агрофоні перевагу має весняний строк застосування добрив під культивацію зябу. За глибокого мульчувального обробітку виявлено низку негативних моментів весняного розкидного внесення туків.
На ділянках безполицевого розпушування за наявності на поверхні поля понад 3 т/га післяжнивних решток (солома) погіршувалася якість заорювання добрив. На чизелюванні за весняного внесення врозкид під культивацію зябу в результаті скочування гранул із гребеневих елементів в поглиблення мікрорельєфу іноді спостерігалися ознаки пригнічення рослин кукурудзи, що пов’язано з несприятливою дією підвищеної концентрації елементів живлення в ґрунтовому розчині.
Раніше повідомлялося, як різні гібриди кукурудзи реагують на внесення органічних та мінеральних добрив.