Як чорний пар впливає на запаси продуктивної вологи ґрунті, – дослідження
За кількістю продуктивної вологи в посівному шарі ґрунту зайнятий пар щодо чорного оцінюється в 75%, горох – 66, кукурудза на силос – 58, багаторічні трави – 50, повторний посів – 33, соняшник – 8%.
Про такі результати досліджень Миколаївської ДСДС пише журнал The Ukrainian Farmer.
Дослідами, зокрема, доведено, що в шарі ґрунту 0–150 см по чорному пару волога за весняно-літній період може поступово втрачатися, як порівняти з тими запасами, що були на початок весняних польових робіт.
Проте, незважаючи на ці втрати полем чорного пару, сумарні запаси її до сівби є доволі значними, що сприяє одержанню дружних сходів озимої пшениці незалежно від погодних умов і зменшує ймовірність її пересівання.
Так, у гостропосушливі роки за браку або відсутності опадів за вегетацію озимі культури розвиваються завдяки глибинним запасам ґрунтової вологи, що накопичилася під час парування.
«В отриманні стабільних урожаїв зерна найефективнішим і цілком доступним усім господарствам методом є вирощування культур по добре оброблених чистих парах із дотриманням правильних сівозмін. Після чистих парів для озимих хлібів складаються умови, за яких вони використовують осінньо-зимові опади двох сільськогосподарських років: у рік парування та у весняно-літню вегетацію, що забезпечує формування найбільших і стабільних урожаїв зерна», – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, значення парів підвищується у короткоротаційних сівозмінах. Раніше повідомлялося, як досягти максимального ефекту від парового поля.