Як боротися зі злаковими просоподібними бур’янами в посівах сої без гербіцидів
Значною мірою очистити посів сої від злакових просоподібних бур’янів можна за допомогою боронувань. На широкорядних посівах зі злаковими однорічними бур’янами борються шляхом міжрядних розпушень, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Міжряддя починають обробляти насамперед на полях, сильно забур’янених злаковими видами. Комплекс механічних заходів – досходове і післясходове боронування та два міжрядні обробітки – зменшує кількість і масу злакових однорічних бур’янів майже вдвічі.
Поєднання двох боронувань із двома міжрядними обробітками зменшує кількість мишію сизого і плоскухи звичайної в посівах сої. За вирощування сої навіть на фоні високоефективних гербіцидів також потрібно проводити міжрядні розпушення ґрунту. Вони не лише додатково контролюють злакові бур’яни, а й поліпшують агрофізичні показники ґрунту й стимулюють формування азотфіксувальних бульбочок на кореневій системі сої.
Зокрема, за відмови від обробітків міжрядь на фоні ґрунтового гербіциду на основі ацетохлору кількість і маса злакових просоподібних бур’янів зменшилась незначно. Застосування одного міжрядного обробітку на фоні ацетохлору зменшило загальну кількість і масу цих бур’янів майже повністю. Друге розпушення міжрядь призводило до незначного подальшого зниження кількості та маси злакових однорічних бур’янів.
Дворічні результати наших досліджень свідчать, що проведення хімічного прополювання за допомогою ґрунтового гербіциду на основі ацетохлору і післясходового на основі бентазону та двох міжрядних обробітків зменшує кількість і масу злакових просоподібних бур’янів у посівах сої, а за комбінування S-метолахлору з бентазоном на фоні двох міжрядних обробітків лише близько на 42 і 21%, як порівняти з двома міжрядними обробітками.
Падалиця ж проса посівного стійка до згаданих гербіцидних композицій, і на неї впливають тільки механічні заходи – боронування і розпушення міжрядь.
Нагадаємо, втрати врожаю сої на засмічених бур’янами полях можуть сягати 30-50%.