Агрономія

Використання соломи як добрива зменшує рівень забруднення повітря, - дослідження

Використання соломи як добрива зменшує рівень забруднення повітря, - дослідження

Подрібнення та заорювання соломи зменшує випаровування аміаку на удобрених полях, а отже – знижує рівень забруднення повітря.

Нещодавно доктор Чжоу Мінхуа та його команда з Інституту навколишнього середовища Китайської академії наук дослідили вплив різних практик тривалого використання соломи як добрива на випаровування аміаку з ґрунтів, пише EurekAlert.

«Ми виявили, що довготривала практика використання соломи може зменшити щорічні викиди аміаку в атмосферу на 16,1% – до 35,1%. Величина ефекту гальмування зростала разом зі збільшенням обсягів внесення соломи», – зазначив Чжоу Мінхуа, автор дослідження.

Беручи до уваги агрономічні (наприклад, родючість ґрунтів) та екологічні показники, дослідники припускають, що тривале використання соломи як добрива може бути хорошим способом зменшення випаровування аміаку та підтримки розвитку сталого сільського господарства.

Нагадаємо, сільське господарство є головним джерелом емісії одного з парникових газів. Як повідомлялося, данські вчені розробляють технологію для виявлення аміаку в навколишньому середовищі. Також слід пам’ятати, що солома може пригнічувати розвиток культури за неправильного її внесення у ґрунт.