Агрономія

Вплив біопрепаратів на мікрофлору ґрунту залежить від вирощуваної культури

Вплив біопрепаратів на мікрофлору ґрунту залежить від вирощуваної культури

Характер і ступінь впливу обробок біопрепаратами на мікрофлору ґрунту прикореневої зони рослин залежать від вирощуваної культури.

Про такі результати досліджень, проведених у Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», пише журнал The Ukrainian Farmer.

Вплив обробок оцінювали за допомогою сумарного біологічного показника ґрунту (СБП), його визначають методом відносних величин з урахуванням чисельності мікроорганізмів головних еколого-функціональних груп.

Згідно з його значеннями найбільшу позитивну дію на чисельність мікрофлори в ґрунті прикореневої зони всіх культур на початку вегетації мала передпосівна обробка насіння препаратом на основі фосфатмобілізувальних бактерій. Біопрепарати цього типу здатні комплексно впливати на стан мікробних ценозів ґрунту ризосфери.

Також фосфатмобілізувальні бактерії продукують ферменти, органічні кислоти й інші метаболіти, які сприяють розчиненню важкодоступних для рослин органічних і мінеральних фосфатів, вони синтезують низку біологічно активних речовин – вітамінів, гормонів, які активізують ріст і розвиток мікроорганізмів.

Інші застосовані агрозаходи також істотно підвищили загальну чисельність мікрофлори, що позначилося на зростанні СБП. Наприкінці вегетації найбільший позитивний вплив на мікрофлору ґрунту під соняшником заподіяли обробки гуміновим препаратом.

Під гречкою однакові максимальні значення СБП були за умов застосування гумінового препарату й передпосівної бактеризації препаратом на основі Bacillus sp., а під кукурудзою максимальний позитивний вплив спостерігався за передпосівної обробки насіння препаратом на основі фосфатмобілізувальних бактерій.

Раніше повідомлялося, як біопрепарати впливають на структуру та функціонування мікробних ценозів ґрунту.