Агрономія

Через відстрочення збирання сорго зростає ризик полягання культури

Для використання у птахівництві та тваринництві придатне зернове, цукрове сорго та сорго-суданкові гібриди. Зелену масу сорго застосовують на свіжий корм, сіно (з подальшою можливістю виготовляти трав’яне борошно чи гранули), сінаж чи силос, зерно – для виробництва комбікормів.

Починати збирати врожай сорго бажано з вересня за вологості зерна нижче як 20%. Після вересня не слід відкладати збирання врожаю, сподіваючись отримати зерно з дуже малим рівнем вологості, оскільки підвищується ризик повторного зволоження. Крім того, якість зерна може змінитися через високу вологість довкілля (тумани).

За відстрочення збирання врожаю сорго підвищується ризик полягання культури, що може вплинути на якість зерна. Слід уникати зрізання завеликої частини стебла й листя – це призведе до уповільнення швидкості збирання та підвищення рівня вологості зерна.

Якщо під час збирання вологість зерна перевищує 20%, застосовують двофазне збирання: сорго скошують жатками у валки, а після просихання обмолочують.

Після обмолоту сорго визначають вологість зерна. Якщо вона вища 18-20%, його обов’язково досушують на сонці або у спеціальних сушарках за температури 35-40 °С протягом 40-45 хвилин.

Без досушування вологе зерно через кілька годин самозігрівається і різко втрачає технологічні й посівні якості.

Вологість можна знизити до достатнього рівня шляхом вентиляції з охолодженням на двох чи трьох ділянках, залежно від температури під час збирання врожаю.

Для зерна, що було зібрано за вологості вище як 18%, необхідно застосовувати сушарки. Температура гарячого повітря не повинна перевищувати 90 °C.

Сорго досягає стадії фізіологічної стиглості, коли вміст води в зерні становить приблизно 35%. Коли зерно стигле, рослина має зелене листя. До збирання врожаю не потрібно чекати висихання стебла. Проте сильна засуха чи ранні заморозки восени можуть призвести до швидкого висихання рослини, що іноді супроводжується поляганням сорго. Зерно сорго необхідно зберігати за вологості менше як 15%.

Успішне вирощування культури залежить від можливості зрошення для забезпечення появи сходів та задоволення потреби у воді в період утворення колосся, коли культура дуже чутлива до дефіциту води.