Агрономія

Від чого залежить ефективність застосування азотних добрив під озиму пшеницю

Ефективність застосування азотних добрив під озиму пшеницю є в оберненій залежності від запасів мінерального азоту (NН4 +, NО3 –) у кореневому шарі ґрунту, пише журнал The Ukrainian Farmer.   

Незалежно від ґрунтовокліматичних умов середній нормативний запас мінерального азоту навесні в 0-60-сантиметровому шарі ґрунту під пшеницею озимою має становити 110-130 кг/га.

Збільшення запасів мінерального азоту в ґрунті понад зазначені величини не сприяє підвищенню врожайності зерна пшениці, але дещо поліпшує його якість. Тому дозу азотних добрив для наступних підживлень можна обчислювати на основі балансових розрахунків, урахувавши загальну потребу пшениці озимої в азоті для отримання запланованого врожаю, дозу азоту, внесеного навесні, та запаси мінерального азоту в ґрунті.

Оптимальну дозу добрив установлюють за даними листкової діагностики. У фазу початку виходу рослин у трубку вміст азоту має становити 3-5% на суху речовину. У цю фазу розвитку відбувається інтенсивне наростання вегетативної маси та формування генеративних органів рослин.

Дефіцит азоту у цей період призводить до того, що частина сформованих пагонів зовсім не продуктивна, диференціація колоса передчасно закінчується і, як наслідок, він формується дрібним із невеликою кількістю в ньому колосків.

Нагадаємо, невчасне внесення азотних добрив призводить до їх перевитрати.