Вчені знайшли спосіб «примушувати» рослини рости на переущільнених ґрунтах
Міжнародна дослідницька група з дев’яти університетів Європи, Китаю та США, очолювана вченими з Університету Ноттінгема Future Food Beacon та Шанхайського університету Цзяо Тонг, виявили, що рослини своєрідними сигналами змушують коріння припинити ріст на переущільнених ґрунтах. Втім, після «відключення» такого сигналу, що його подає рослина, коріння може проштовхнути твердий ґрунт і рослина продовжить рости, пише EurekAlert.
Як зазначається, тверді (ущільнені) ґрунти стають головною проблемою, з якою стикається сучасне сільське господарство, і це може зменшити врожайність культур на понад 50% за рахунок зменшення приросту коренеплодів, що спричиняє значні втрати щороку.
Наприклад, Європа має понад 33 мільйони гектарів ґрунту, схильного до ущільнення, що є найвищим показником у світі. Ущільнення ґрунту ускладнює проникнення коренів та поглинання води й поживних речовин.
«Розуміння того, як коріння проникає в тверді ґрунти, має величезні наслідки для сільського господарства, оскільки ці знання будуть мати вирішальне значення для вирощування сільськогосподарських культур, більш стійких до ущільнення ґрунту. Дослідження нашої команди, що рослина сигналізує про реакцію коренів на твердий ґрунт, відкриває нові можливості для вибору нових стійких до ущільнення культур», – зазначив професор Малкольм Беннет з Університету Ноттінгема, Школа біологічних наук.
Для дослідження використовувались рентгенівські комп’ютерні томографічні сканери, доступні в установі Хаунсфілда в Університеті Ноттінгема, щоб на місцях продемонструвати реакцію коренів рослин на ущільнений ґрунт.
Професор Саша Муні з Університету Ноттінгема та директор фонду Хаунсфілд пояснив: «До цього дослідження ми припускали, що твердість ґрунту перешкоджає корінню глибше рости. Дослідження показало, що коріння продовжує рости в дуже тверді ґрунти за відключення так званого етиленового сигналу. Потенціал нових культур, які тепер можуть заглибитися в ґрунти та захопити раніше недоступні ресурси, справді захоплюючий».
Нагадаємо, нарізання щілин раз на чотири роки дає змогу уникнути ущільнення ґрунту на Присивашші. Раніше повідомлялося, що в умовах зменшення водоутримувальної здатності ґрунту слід удосконалювати його структуру.