Умови першої декади квітня в Лісостепу були задовільними для озимих і дещо гіршими для ярих

За даними науковців Інституту землеробства НААН, у центральній частині Лісостепу агрометеорологічні умови для озимих зернових культур у першій декаді квітня були задовільними і дещо гіршими для ярих.
Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.
Середня температура повітря становила 5,6°С за норми для першої декади квітня 7,9 °С. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі (8 квітня) знижувалась до мінус 2,3°С. Опадів випало 13,4 мм за норми для першої декади квітня 12 мм. Температура ґрунту на глибині 5 см становила 5°С.
Рослини пшениці озимої знаходились наприкінці ІІІ етапу органогенезу. Коефіцієнт кущення становив 2,8-3,2, висота рослин – 25-27 см, довжина конуса наростання – 1,20-1,40 мм. Рослини тритикале озимого перебували на початку ІV етапу органогенезу. Коефіцієнт кущення становив 2,8-3,2, висота рослин – 22-26 см, довжина конуса наростання – 1,50-1,80 мм.
Рослини жита озимого перебували наприкінці IV – на початку V етапу органогенезу. Коефіцієнт кущення становив 3,2–3,8, висота рослин – 20-26 см, довжина конуса наростання – 3,5-4 мм. Рослини ячменю озимого перебували наприкінці IV – на початку V етапу органогенезу. Коефіцієнт кущення становив 3,8-4, висота рослин 15-17 см, довжина конуса наростання – 2-2,3 мм.
Ярі зернові колосові культури (пшениця яра, ячмінь ярий, овес), висіяні наприкінці третьої декади березня, перебувають у фазі проростання. На сходах ранніх ярих зернових культур (посів 27.03.) подекуди спостерігається антоціанове забарвлення, як захисна реакція на зниження температури.
На більш ранніх посівах можливе пошкодження листя, проте вузол кущення (на глибині 2,5-3 см) зберігається і після підвищення температури рослини відростають і продовжують вегетацію. Тому короткочасне зниження температури повітря, яке відбулося 7-9 квітня не повинно мати негативного впливу на продуктивність цих культур.
За пониженої температури повітря насіння гороху проростає дуже повільно. Тому період сходів може бути подовжений до 20 днів. За таких умов знижується енергія проростання і польова схожість, внаслідок чого це може мати негативний вплив для нормального росту і розвитку рослин в наступні фази. Сходи гороху, посіяного 28.03.25 ще відсутні.
Нагадаємо, запаси вологи в ґрунті поповнилися, але подекуди фіксують сильну посуху.