Агрономія

Удвічі менше міжряддя кукурудзи зменшує біомасу бур’янів на 39-68% – дослідження

Удвічі менше міжряддя кукурудзи зменшує біомасу бур’янів на 39-68% – дослідження

Ефективний спосіб боротьби з бур’янами на посівах кукурудзи – зменшення міжрядь. Згідно з дослідженнями, удвічі менше міжряддя зменшує біомасу бур’янів на 39-68%, а збільшення щільності посіву зменшує біомасу на 26-99%, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Сівба кукурудзи у два ряди може бути альтернативою однорядним схемам через підвищення врожайності за високої популяції кукурудзи. Також велике значення має додавання у виробництво конкурентоспроможних сортів, які мають високий індекс площі листя, збільшуючи затінення міжрядь.

Українські науковці провели дослідження з визначення впливу ширини міжрядь на забу неність посівів і продуктивність кукурудзи. Роботу виконували у 2023-2024 рр. на дослідному полі Інституту мікробіології та вірусології НАНУ ім. Д. К. Заболотного.

Кукурудзу сорту Хорол висівали вручну з міжряддям 70 і 50 см по чотири рядки на ділянку, повторність трикратна.

Спостереження за розвитком культури й бур’янів проводили впродовж вегетаційного періоду. Обліки чисельності бур’янів здійснювали в гербокритичний період на початковому етапі розвитку кукурудзи у фазу 3-4 листки та у фазу 5-7 листків.

Захист від бур’янів здійснювали внесенням гербіцидів: 2023 року вносили до сходів культури гербіцид на основі пендиметалін, 64 г/л + тербутилазин, 270 г/л нормою 2,5 л/га, 2024-го – гербіцид на основі біциклопірон, 200 г/л + ПАР нормою 1,0 л/га у фазу 3-4 листки.

Урожай збирали на початку жовтня. Як показали дослідження, домінантними бур’янами в посівах кукурудзи були мишій сизий, портулак городній, амброзія полинолиста. До того ж 2023 року була багато суріпиці звичайної, а 2024- го було виявлено свинорій пальчастий, який з’явився у посівах дещо пізніше, а також суттєво збільшилась кількість амброзії полинолистої. Натомість лобода біла, березка польова, галінсога дрібноквіткова, щириця звичайна на нашому полі були не надто поширені.

На початкових етапах розвитку кукурудзи чисельність бур’янів на ділянках із різною шириною міжрядь суттєво не відрізнялась. 2023 року дещо переважали однорічні злакові бур’яни, а 2024-го – лобода біла та суріпиця звичайна. Проте у фазу кукурудзи 5-7 листків чисельність домінантних бур’янів у варіанті з міжряддям 50 см була суттєво нижчою, як порівняти з міжряддям 70 см.

Наприклад, 2024 року кількість мишію сизого, портулаку городнього та амброзії полинолистої на міжрядді 50 см становила 150, 14 та 15 шт./м², тоді як на міжрядді 70 см, відповідно – 175, 21 і 25 шт./м² (табл. 1).

Це свідчить про недостатній простір для повноцінного розвитку бур’янів, коли рослини кукурудзи стали випереджати їх у рості, а також зі збільшенням листкової поверхні культури й затіненням площі.

Нагадаємо, бур’яни можуть знижувати врожайність кукурудзи від 20 до 80%.