Агрономія

Учені виявили механізм захисту рослин від теплових стресів

Разом із підвищенням температури внаслідок глобального потепління зростає необхідність захисту рослин від стресових умов, оскільки стрес може призвести до втрати врожаю і викликати серйозні економічні втрати. Відтак, консорціум під керівництвом Університету Ворика (Велика Британія) успішно ідентифікував два білка, які захищають посіви від стресу, що в свою чергу є ключовим чинником безпеки технологічних процесів виробництва харчових продуктів.

Про це повідомляється на сайті університету.

Так, дослідники зі Школи природних наук Університету Ворика вивчили молекулярні механізми, що використовуються рослинами кукурудзи для захисту фертильності за високих температур, та ідентифікували два Argonaute-білка (AGO), що захищають чоловічі статеві клітини.

Піддаючи рослини кукурудзи з нефункціональними білками AGO різним умовам зростання, дослідники виявили, що підвищення температури навколишнього середовища хоча б на 5°С різко знижує чоловічу фертильність.

Використовуючи мультидисциплінарний підхід, команда вчених виявила, що підвищення температури активує невеликі ділянки РНК і білки Argonaute, що в результаті впливає на активність транспозони – ділянок ДНК, здатних до копіювання самих себе в межах генома.

«Ми виявили, що рослини, котрі піддаються стресу від високих температур, активують керований РНК механізм контролю у вигляді малих РНК і білків Argonaute в репродуктивних клітинах, критичних для підтримки чоловічої фертильності і виживання рослин в цілому», – зазначив Хосе Гутьєррес-Маркос, автор дослідження.

За його словами, розуміння молекулярного механізму, задіяного у збереженні родючості рослин, має вирішальне значення для безпеки майбутнього рослинництва в непередбачуваних і стресових кліматичних умовах.

Нагадаємо, чутливість соняшнику до спеки залежить від фази його розвитку. Як повідомлялося, посухостійкість озимих культур можна підвищити біопрепаратами.