Агрономія

Учені шукають генотипи соняшника, холодостійкі на ранніх стадіях розвитку

урожайність соняшнику

Соняшник на стадії сім’ядолі здатен витримувати короткочасні падіння температури нижче 0 °С. З появою справжніх листків ця властивість втрачається, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Як зазначають фахівці, результати селекції соняшнику на холодостійкість значно скромніші, ніж на посухо- та жаростійкість. Тому це питання відкрите. Нині вчені – в пошуку генотипів, які холодостійкі на ранніх стадіях розвитку (до двох-трьох пар справжніх листків), що забезпечить успішність ранньої сівби.

Просування соняшнику на північ також передбачає пошук стійких до низьких температур генотипів, але вже на стадіях дозрівання. Холод і снігопади на ранніх етапах вегетації соняшнику за умови оптимальних строків сівби в наших краях – радше виняток, ніж правило.

У південних районах країни насіння соняшнику, що проростає, часто потрапляє під дію високих температур, а за пізніх строків сівби – дуже високих температур. Це може зменшити кінцеву врожайність, навіть якщо надалі для рослини будуть створені оптимальні умови.

Довідка

Стійкість рослинного організму проти абіотичних стресів кількісно змінюється в онтогенезі: найнижча – в молодому віці (проростки, сходи), далі поступово підвищується до достигання насіння. Проте впродовж вегетації кілька разів суттєво знижується.