Агрономія

У США винайшли новий тип ґрунту з ознаками гідрогелю

Інженери Техаського університету в Остіні (США) створили новий тип ґрунту, що здатен забирати воду з повітря і розподіляти її по рослинах. Це потенційно може розширити географію придатних для землеробства земель по всій земній кулі, навіть у регіонах, де раніше ґрунт був непридатний для ведення сільського господарства.

Про це повідомляється на сайті університету.

Завдяки новому відкриттю є висока ймовірність скорочення використання води у сільському господарстві у часи наростаючих посух.

Грунт, створений вченими, використовує супер-вологопоглинальні гелі для уловлювання води з повітря. Коли ґрунт нагрівається до певної температури, гелі виділяють воду і роблять її доступною для рослин. Частина води після її розподілу повертається в повітря, збільшуючи вологість і полегшуючи продовження циклу збирання врожаю.

«Створення умов для ведення сільського господарства в районах, де важко побудувати іригаційні та енергетичні системи, має вирішальне значення для звільнення рослинництва від складного ланцюжка водопостачання у зв’язку із збільшеним дефіцитом ресурсів», – зазначив Гуйхуа Юй, професор матеріалознавства на кафедрі машинобудування Уокера.

Відтак, кожен грам ґрунту може отримати приблизно 3-4 грами води. Залежно від посівів, приблизно від 0,1 до 1 кг ґрунту може забезпечити достатню кількість води для зрошення приблизно 1 кв. м сільськогосподарських угідь.

Гелі в ґрунті витягають воду з повітря в більш прохолодні і вологі нічні періоди. Сонячне тепло протягом дня активізує водовмісні гелі, щоб вивільнити їх вміст у ґрунт.

Дослідники виявили, що гідрогелевий ґрунт здатний утримувати воду краще, ніж піщані ґрунти в посушливих районах, і йому потрібно набагато менше води для вирощування рослин.

Нагадаємо, в Об’єднаних Арабських Еміратах розробляють штучний ґрунт, схожий на український.