У господарстві на Кіровоградщині назвали головні загрози для перезимівлі озимих
Одним із небезпечних явищ для перезимівлі озимих може бути зимове відновлення їх вегетації. Воно може виникнути у разі, якщо зимою температура повітря підніметься вище 5°C. При цій температурі озимі можуть відновити свою вегетацію. Це може призвести до вимерзання у разі різкого пониження температури. Від різкого замерзання руйнуються клітинні стінки рослини і це може призвести до загибелі частини озимих.
Про це повідомляють на Фейсбук-сторінці ТОВ «АПК-Богданівка», що на Кіровоградщині.
Також посівам може загрожувати утворення льодової кірки. Під час відлиг на поверхні снігового покриву може утворитись кірка через танення снігу чи випадіння дощу, після чого температура знову опуститься нижче 0°C. Льодова кірка блокує потрапляння повітря до рослини, через що посіви озимих можуть задихнутись.
Відсутність снігового покриву також може нести в собі небезпеку. Сніг є певним буфером, який мінімізує вплив низьких температур на рослини. У разі його відсутності озимі гірше переносять морози і це може призвести до їх загибелі. Пшениця може витримувати температуру до -17°C на глибині три сантиметри, але у разі наявності снігу температура повітря може бути дещо холоднішою, але загрози для цієї культури все одно не буде.
Куди гірша ситуація із ячменем і ріпаком, ці озимі культури найменш морозостійкі, тому для них особливо важливим є фактор засніженості поля. Наразі, за даними Тетяни Адаменко, начальника відділу агрометеорології Укргідрометцентру, сніговий покрив майже відсутній у Львівській області та на Півдні. Тож у разі, якщо ці регіони не вкриє снігом, це може призвести до негативних наслідків для цих культур.
Критичною для озимих є температура -15 -17°C на глибині залягання вузла кущіння (3 см), тоді як найнижча температура за той період зими, що вже минув, становила -11°C. Велика кількість снігу також може нести загрозу посівам, але вже навесні, під час танення. Якщо на полі зимою було багато снігу, то весною це може створити на невирівняному полі ефект водяного блюдця, коли посіви будуть просто затоплені водою.
У разі довготривалого перебування у затопленому стані посіви гинуть і на полі з’являються залисини. На схилах під час інтенсивного танення снігу потоки води можуть вимивати рослини та родючий шар ґрунту, що також негативно впливає як на густоту посівів так і на родючість ґрунту.
Ще одним чинником, який загрожує посівам озимих, є снігова пліснява. Це захворювання можна виявити на полі лише весною після танення снігу у вигляді сірого чи білого павутинчатого нальоту. Від нього може бути втрачено до третини усіх посівів озимих зернових. Це захворювання може викликатись декількома збудниками, такими як Fusarium nivale Ces та Sclerotinia graminearum Elenev. Уражені рослини буріють, загнивають та засихають. Хвороба проявляється у вигляді осередків, що призводить до утворення залисин на полі. З настанням теплої погоди розвиток цієї хвороби зупиняється. Для того, аби мінімізувати втрати від цього захворювання, озимі зернові перед посівом варто обробити фунгіцидним протруйником.
Здебільшого, причин загибелі озимих одразу декілька. Рідко коли один чинник із перерахованих може кардинально вплинути на ситуацію. Найчастіше це комплекс несприятливих умов, що призводять до загибелі посівів. Так, можуть поєднуватись в собі відсутність снігового покриву і сильні морози, або відлиги, відновлення вегетації і морози. На жаль, на цю ситуацію ніяк не вплинеш і тому сільгоспвиробник може лише підготувати посіви до можливих проблем із погодою.
Нагадаємо, нині повільні ростові процеси в озимих фіксують у денні години за плюсових температур.