Агрономія

Тонкощі сидерації: як досягти максимального ефекту

Тонкощі сидерації: як досягти максимального ефекту

У практиці сидерації досить важливо не насичувати сівозміни в основних і проміжних посівах культурами однієї родини, що сприяє поширенню хвороб і розвитку спільних шкідників. Обов’язково дотримуватися рекомендованого терміну повернення культури на попереднє місце вирощування, який для бобової культури не має бути коротшим за три роки, злакової – два роки, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Якщо під просапні культури немає обмежень у виборі сидерата (бобові, бобово-злакові, злакові та капустяні культури), то під наступну в сівозміні зернову культуру потрібно висівати лише бобові, хрестоцвіті чи бурячникові сидерати.

Злакові, капустяні та бурячникові культури найкраще розвиваються та формують максимальну продуктивність за обов’язкового внесення азотних добрив. Сівба бобового сидерата після загортання у ґрунт побічної продукції підвищує її мінералізацію, і за такого їх поєднання наступні культури формують урожайність на рівні дії підстилкового гною.

Для підвищення ефективності сидерації потрібно враховувати тривалість вегетаційного періоду та підбирати культури, які повною мірою реалізують свій біологічний потенціал (таблиця).

Норму висіву корегують залежно від вологозабезпеченості на час сівби. За посушливих умов (запаси продуктивної вологи в орному шарі менші за 20 мм) норму висіву насіння збільшують на 10-15%. У разі використання подвійних сумішок норма висіву кожного компонента становить 60-65%, а потрійних – 35-40% норми висіву його в чистому вигляді.

Для одержання дружних сходів посіви потрібно прикочувати. Загортають зелену масу сидерата в ґрунт перед настанням стійкого похолодання та припиненням вегетації (ІІІ декада жовтня) різними способами. На дерново-підзолистих неоглеєних ґрунтах сидеральну культуру приорюють плугами з передплужниками.

На дерново-підзолистих глейових й оглеєних ґрунтах сидерат дискують, а навесні переорюють плугом без полиць або обробляють плоскорізом на глибину 28–30 см чи висівають за технологією no-till.

Розрахунки економічної ефективності використання зеленого добрива свідчать, що на кожну одиницю витрачених коштів маємо 2,0–2,5 одиниці умовно чистого прибутку, що на 21% більше, ніж за використання підстилкового гною. Тому сівба сидератів є важливим агрономічним заходом, що позитивно впливає на врожайність наступної культури, баланс гумусу та поживних речовин у ґрунті й зменшує забур’яненість у післязбиральний період.

Раніше повідомлялося, як сидерація допомагає в боротьбі з деякими хворобами сільгоспкультур.