Агрономія

Температурні гойдалки, заморозки та дефіцит опадів: як погода травня вплинула на посіви

Температурні гойдалки, заморозки та дефіцит опадів: як погода травня вплинула на посіви

Протягом травня в Україні спостерігалася контрастна погода з дощами локального характеру або короткочасними зливами. У першій половині місяця переважала прохолодна для травня погода, у другій – тепла. Майже на всій території країни відмічалися заморозки на поверхні ґрунту та у повітрі.

Про це інформує Укргідрометцентр.

Травень 2024 року виявився одним із найсухіших за останні 30 років метеорологічних спостережень. Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила менше 50 % норми (від 4 до 31 мм), лише у Закарпатській, Миколаївській та Одеській областях – 57-63 % норми (29-43 мм).

Утім, внаслідок того, що не спостерігалося надто високих температур повітря, агрометеорологічні умови для вегетації усіх сільгоспкультур були задовільними.

17-21 травня, у строки близькі до звичайних, відбувся перехід середньодобової температури повітря через +15 °С майже по всій території, у Миколаївській та Херсонській областях – у першій декаді квітня, що на місяць раніше середніх багаторічних строків, розпочалося метеорологічне літо.

Дефіцит опадів та висихання верхніх шарів ґрунту створювали малосприятливі умови для початкового розвитку висіяних пізніх технічних та городніх культур та призвів до розвитку та поширення посушливих явищ під ранніми колосовими у південних та східних областях. На решті території вміст вологи у ґрунті відзначався великою строкатістю, переважно її було менше оптимальної кількості для періоду наливу зерна озимих культур.

У південних областях, де пройшли дощі та збільшилася відносна вологість повітря, умови для вегетації всіх с.-г. культур дещо пом’якшилися.

Станом на 31 травня в озимих жита, ячменю та пшениці на більшості площ відмічалося цвітіння колосу, на багатьох площах південних, місцями у центральних областях та на Закарпатті зерно озимих культур досягло молочної стиглості, що на 2-3 тижні раніше середніх багаторічних строків.

Найбільш небезпечним явищем у травні були заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями у повітрі. За повідомленням агрометеорологів багатьох областей заморозки різної тривалості та інтенсивності завдали шкоди плодовим, городнім, баштанним, виноградникам, сходам теплолюбних культур.

Нагадаємо, за даними НААН, стан посівів ярих культур добрий та задовільний.