Агрономія

Фермерів попереджають про нову небезпечну хворобу рослин

техаська коренева гниль

Техаська коренева гниль – це захворювання, що досить часто зустрічається в Мексиці та на південному заході США, і може потрапити на територію України з імпорними вантажами. Хвороба небезпечна тим, що призводить до раптового в’янення та смерті уражених рослин, як правило, в теплі місяці року. В Україні вона належить до списку А-1 з Переліку РШО.

Про це повідомляє ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.

Хворобу викликає ґрунтовий гриб під назвою Phymatotrichopsis omnivora, який атакує коріння рослин.

Патоген викликає загибель насінних коробочок, погіршуючи якість волокна у рослин бавовнику. Щорічні втрати врожаю бавовнику оцінюються в 2%. Значні втрати в садівництві (яблуня, персик, виноград) і в рільництві (люцерна). Гриб вражає більше 200 видів культурних і дикорослих рослин.

Першими симптомами хвороби часто є хлороз листя, потім наступає в’янення. Через два тижні після появи перших симптомів рослина гине. На полі заражені рослини бавовни в середині та наприкінці літа в’януть, на них утворюються великі радіальні плями, а пізніше вони гинуть.

Поширюється техаська коренева гниль із посадковим матеріалом, склероціями, з ґрунтом. Збудник потрапляє до рослини-хазяїна через коріння шляхом росту інфекційних гіф, які покривають епідерміс кореня і врешті-решт заражають епідерміс і коркові клітини. Звідси збудник інфікує судинну систему коренів і починає спричиняти ураження бокових корінців, що найбільш виражено у бавовни.

Карантинні заходи і заходи боротьби:

  • не допускати завезення рослин та садивного матеріалу з ґрунтом з країн поширення (США, Мексика);
  • дотримання сівозміни з включенням злакових культур і чистого пару;
  • глибока осіння оранка ґрунту і рання сівба;
  • використання толерантних сортів;
  • для придушення гриба у ґрунті використовувати хімічні препарати.

Нагадаємо, за 2021 рік Держпродспоживслужба попередила 71 випадок ввезення в Україну карантинних організмів.