Агрономія

Сильна ґрунтова посуха зафіксована на Вінниччині

Сильна ґрунтова посуха зафіксована на Вінниччині

Сільгосппідприємства Вінниької області активно закривають вологу та готують грунт до сівби. На частині площ сівба ярих уже в розпалі і проходить вона за дефіциту вологи.

Про це повідомляє пресслужба Вінницької ОДА.  

Так, станом на 25 березня 2022 року по всіх категоріях господарств області посіяли:

  • ярої пшениці – на площі 2,1 тис. га (12,4% до прогнозу);
  • ярого ячменю – 11,3 тис. га (15,2% до прогнозу);
  • вівса – 0,15 тис. га (12,5% до прогнозу);
  • гороху – 0,7 тис. га (13,2% до прогнозу).

За інформацією науковців, ситуація на полях обумовлена жорстокою лютнево-березневою посухою. За період з 10 лютого по 21 березня в регіоні практично відсутні істотні опади. Кілька мм снігу, що періодично випадали, на стан зволоженості ґрунту суттєво не вплинули.

Аналіз опадів за останні сім місяців показує, що продуктивна ґрунтова волога на сьогодні є в дефіциті. За даними Вінницького обласного центру з метеорології, у метровому шарі ґрунту під пшеницею озимою її запаси становлять біля 70% від  багаторічного показника. Через нічні морози і денні суховії щодобові втрати ґрунтової вологи сьогодні складають 1,5-1,7 мм.

Особливо важка ситуація складається на посівах пшениці озимої та інших колосових культур, які вийшли із зими у фазі сходів 1-2 листки. У верхньому шарі ґрунту (0-5 см), де має формуватись вузол кущіння, продуктивна волога практично відсутня, що загрожує зрідженням посіву.

В умовах воєнного стану, коли матеріальні ресурси обмежені, а система мінерального живлення для багатьох підприємств є недостатньою, аграріям слід максимально використати природну родючість ґрунту, яка на більшості території Вінниччини здатна забезпечити непоганий врожай зернових культур.

Нагадаємо, площі посівів ярих культур очікуються на 1,689 млн га менші, ніж торік. При цьому посівні площі під соняшником та кукурудзою в Україні скоротяться.