Агрономія

Стан посівів сільгоспкультур на Харківщині, – результати моніторингу

Стан посівів сільгоспкультур на Харківщині, – результати моніторингу

У посівах озимих зернових колосових культур Харківщини виявлене заселення 52-75% обстежених площ смугастими хлібними блішками та злаковими п’явицями за середньої чисельності імаго 1-1,8, максимальної – 5 екз. на кв. м. В озимині поширюються злакові попелиці та пшеничний трипс із заселенням 3,1-14% рослин на 84-100% площ. У всіх обстежених посівах ячменю ярого виявлені смугасті хлібні блішки за чисельності 2,0-4 екз. на кв. м та злакові попелиці на 2,0-4% рослин.

Про це свідчать результати моніторингу Управління фітосанітарної безпеки та контролю в рослинництві ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області.

Протягом останнього тижня тривало поширення клопа шкідливої черепашки в посівах озимих та ярих зернових колосових за чисельності імаго 0,3-1 екз. на кв. м із заселенням 84-100% обстежених площ. У посівах зернових культур відбувалось відродження та живлення личинок фітофага за чисельності 0,2-2 екз. на кв. м.

Для збереження технологічних і посівних якостей зерна при перевищенні економічного порогу шкідливості (двох і більше личинок клопа шкідливої черепашки на кв. м у посівах сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів – 4-6, у насіннєвих посівах ячменю – 8-10 личинок) проводять термінові заходи з хімічного захисту посівів, дотримуючись регламентів застосування пестицидів та техніки безпеки.

Виявлене заселення (переважно крайове) посівів озимих зернових колосових культур хлібними жуками за чисельності 0,9-5 екз. на кв. м.

За наявності в посівах зернових культур понад 3-5 екз. на кв. м імаго хлібних жуків проводять хімічні обробки дозволеними до використання інсектицидами.

Виявлене ураження 2,0-5,1, максимально – 4,0-13% рослин озимих та ярих зернових колосових культур септоріозом, гельмінтоспоріозом, піренофорозом, борошнистою росою та бурою листковою іржею на 26-100% площ. Із зазначених хвороб найвищий показник ураженості рослин пшениці був у борошнистої роси й септоріозу (5,1 і 4,3% в середньому та 13 й 11% максимально).

Посіви кукурудзи заселяли смугасті хлібні блішки за чисельності 2,0-7 екз. на кв. м та пошкодження 2,0-7% рослин. Поширеність шкідника склала 100%.

Посіви гороху продовжують заселяти жуки горохового зерноїда за чисельності 4,0-8 екз. на 100 п.с., також відмічене пошкодження 1,0% бобів личинками фітофага. Горохова попелиця нараховувалась за чисельності 15,2-45 екз. на 100 п.с.; 2,0-4% рослин гороху уражувались аскохітозом, а 1,0-2% – іржею.

У посівах сої на всіх обстежених площах виявлені бульбочкові довгоносики за чисельності 0,2-1 екз. на кв. м. Також 1,0-2% рослин уражувались аскохітозом.

У посівах соняшнику на всіх обстежених площах 2,7-8% рослин заселяла геліхризова попелиця. Також осередково на 32% площ відмічене заселення 2,0% рослин павутинним кліщем та 4,0% рослин трипсами.

Із хвороб у посівах соняшнику на 12% площ проявився септоріоз з ураженням 2,0-4% рослин та розвитком хвороби 0,5-1%.

Нагадаємо, дощі під час дозрівання зерна є однією з причин недобору врожаю зернових.