Агрономія

Стан озимих на кінець березня оцінюють переважно як добрий та задовільний

Стан озимих на кінець березня оцінюють переважно як добрий та задовільний

Активні атмосферні фронти на кінець третьої декади березня зумовили зливи, сильний поривчастий вітер та незначні приморозки вночі. Негативних явищ, які могли б спричинити загрозу посівам озимих культур не спостерігалося. Стан посівів озимих культур характеризується переважно як добрий та задовільний.

Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

У посівах озимини Дніпропетровської,Житомирської,Запорізької, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Херсонської, Черкаської областей личинки хлібної жужелиці за чисельності 0,2-2 екз. на кв.м пошкодили 1-5% рослин на 3-12% площ, здебільшого розміщених після стерньових попередників.

Враховуючи, що личинки жужелиці можуть шкодити до кінця квітня, захисні заходи рекомендується проводити у крайових смугах або в осередках надпорогової чисельності жужелиці (ЕПШ понад 3-4 і більше личинок на кв.м) та інших фітофагів через обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.

У Вінницькій, Дніпропетровській, Полтавській, Одеській областях відмічено вихід з місць зимівлі жуків піщаного мідляка та заселення ним посівів озимих зернових, де в крайових смугах нараховується 0,5-1 екз. на кв.м.

Найбільшої шкоди жуки завдають на початкових етапах розвитку культури, псуючи сходи. Комахи своєю діяльністю призводять до повної загибелі рослин на ранніх стадіях розвитку або значного послаблення, що є причиною прямих та опосередкованих втрат урожаю.

У теплі сонячні дні у південних, центральних, подекуди західних областях країни розпочався літ злакових мух, заселення посівів цикадками, попелицями, хлібними блішками, п’явицями. Поява шкідників весняного покоління виявилась на півтори декади раніше очікуваного.

В степових, лісостепових та подекуди в поліських областях (Вінницька, Закарпатська, Запорізька, Київська, Сумська обл.) за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту за чисельності 0,8-2 екз на кв.м. 

Нагадаємо, на Дніпропетровщині активізуються шкідники сільгоспкультур.