Агрономія

Скільки поживних речовин виносить з ґрунту соняшник, – дослідження

Скільки поживних речовин виносить з ґрунту соняшник, – дослідження

За витратою основних елементів живлення на одиницю основної продукції з урахуванням нетоварної соняшник далеко позаду лишає з високопродуктивних зернових культур озиму пшеницю та кукурудзу, а серед технічних – цукрові буряки, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Наприклад, якщо названі зернові культури на 1 тонну зерна та відповідної побічної продукції виносять із ґрунту близько 30 кг азоту, 12 кг – фосфору й 25 кг – калію, то на 1 тонну насіння соняшник споживає в середньому 50 кг азоту, 20 кг – фосфору та 130 кг – калію.

Проте загалом на формування 5 тонн пшеничного й 8 тонн кукурудзяного зерна та 8 тонн пшеничної соломи і 10 тонн кукурудзяних стебел азоту витрачалося відповідно на 15 і 45 кг/га більше, ніж на формування 3 тонн насіння соняшнику та відповідної побічної продукції.

За використанням фосфору на формування вражаю названими культурами різниці практично не було, а калію соняшник виносив на формування гектарного врожаю надземної маси на 70 і 140 кг більше порівняно з кукурудзою й озимою пшеницею.

Однак це не означає, що соняшник, порівнюючи із зерновими культурами, більше виснажує ґрунт на калій через те, що калію з 30-центнерним врожаєм насіння відчужується з поля тільки 30 кг/га, а решта – близько 125 кг залишається на полі з нетоварною продукцією. Та й фосфору й азоту з товарною продукцією соняшник виносить набагато менше проти зернових культур.

Нагадаємо, урожай соняшнику цьогоріч майже на 40% поступається минулорічному.