Агрономія

Сівба пшениці по пшениці істотно знижує врожайність та якість зерна, – дослідження

Сівба пшениці по пшениці істотно знижує врожайність та якість зерна, – дослідження

Дефіцит добрих і задовільних попередників за одночасного намагання дотриматись бажаних обсягів пшениці озимої в структурі посівних площ підштовхує окремих аграріїв до розміщення її в реальних параметрах землі в обробітку і, зокрема, до повторної сівби на одному і тому самому полі. Натомість, за даними Інституту кормів та сільського господарства Поділля, на сірих лісових ґрунтах зони недостатнього зволоження сівба пшениці по пшениці знижувала врожайність зерна до 30%, також істотно знижувалась його якість, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Негативний вплив не лише повторної сівби, а й навіть частого повернення культури на попереднє місце достатньо вивчено наукою і перевірено практикою. Насамперед він потужно ускладнює фітосанітарний стан через накопичення в ґрунті й листостебловій масі фітопатогенних мікроорганізмів, у першу чергу – найбільш специфічних для цієї культури.

Відомо, зокрема, що одну з найшкідливіших хвороб пшениці озимої – кореневі гнилі спричиняє комплекс збудників, серед яких найпоширенішими є види родів фузаріум, офіоболюс, гельмінтоспоріум, церкоспорелла. Усі вони належать до факультативних (необов’язкових) сапрофітів і здебільшого уражують рослини багатьох культур, ослаблені умовами вирощування, в тому числі й зазначеними вище.

З тим за повторної сівби пшениці у ґрунті швидко накопичуються їх найагресивніші «пшеничні» штами й раси. Швидкість їх розмноження зумовлено як «багатоїдністю» (здатністю існувати на живих і мертвих тканинах різних культур), так і відсутністю у циклі розвитку статевого процесу, що спрощує розмноження.

Усі вони дуже стійкі до несприятливих умов існування та традиційних систем захисту. Зазначимо, що хвора коренева система не здатна достатньою мірою забезпечити рослину водою та поживними речовинами. А тому компенсувати шкідливість кореневих гнилей, які в рази посилюються за повторної сівби, внесенням добрив є проблематичним.

Нагадаємо, агроном назвав головні проблеми в захисті сільгоспкультур цього сезону.