Агрономія

Середні агропідприємства найактивніше будують зерносховища

Середні агропідприємства найактивніше будують зерносховища

Загальний об’єм спеціалізованих зерносховищ в Україні станом на квітень 2017 року оцінюється у 49,8 млн тонн. За максимального зафіксованого рівня запасів (31,7 млн тонн на 1 листопада 2015 року) такого об’єму сховищ цілком достатньо для зберігання.

Про це пише аналітик «АПК-Інформ» Андрій Купченко в газеті «АгроМаркет».

«Ба більше, на тлі активного будівництва власних сховищ як великими, так і малими й середніми агрокомпаніями, знижується привабливість послуг елеваторів, які не забезпечуються власним виробництвом, і зростає конкуренція між ними», – додає він.

За даними Державної служби статистики, у 2016 році в Україні було введено в експлуатацію зерносховищ загальною ємністю 1,3 млн тонн, що на 40% менше за показник попереднього року (2,1 млн тонн). Зниження темпів будівництва, з одного боку, пояснюється збільшенням вартості ресурсів, а з другого — тим, що сегмент великих агрокомпаній і холдингів, яким потрібні елеватори як інструмент для ефективного експорту, можна вважати насиченим.

Втім достатньо активним є напрям реконструкції наявних сховищ, насамперед спрямований на підвищення рівня енергоефективності.

Нині активно розбудовується система зберігання агроформувань середнього рівня, що мають в обробітку від 5  тис. до 10 тис. га. Це підтверджується динамікою в структурі зерносховищ за видами. Так, у І кварталі 2017 року із загальної ємності зерносховищ, уведених в експлуатацію (426,5 тис. тонн) тільки 33% (140,3 тис. тонн) прийшлося на елеватори – сховища, що традиційно будують великі компанії, й частка яких у 2015 році сягала 89%, а у 2016 році — 73%.

Водночас цього року суттєво зросли частки зернофуражних зерносховищ (до 21%, або 91,4 тис. тонн, у січні-березні 2017 року) та механізованих зерноскладів (46%, або 194,9 тис. тонн). Ці види сховищ є доступнішими для середнього сегмента аграріїв.

Крім того, невеликі господарства (до 5 тис. га) також будують зерносховища, але їх ємності можуть не потрапляти до офіційної статистики. «За нашими оцінками, близько 90% аграріїв малого й середнього сегментів нині забезпечені зерносховищами для зберігання своїх урожаїв», – зауважує Андрій Купченко.

За останні три роки найбільшу ємність сховищ ввели в експлуатацію на Харківщині (1,4 млн тонн), Волині (1 млн тонн) і Полтавщині (0,5 млн тонн).

Найменше збудовано в Дніпропетровській області – лише 5 тис. тонн. Однак цей регіон посідає третє місце за ємністю зерносховищ після Полтавської й Одеської областей.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!