Агрономія

Серед головних проблем аграрії назвали наслідки воєнних дій та кадрове питання – опитування

Серед головних проблем аграрії назвали наслідки воєнних дій та кадрове питання – опитування

Як показали результати опитування українських аграріїв, що займаються вирощуванням зернових культур, найбільшими проблемами для них на сьогодні є наслідки воєнних дій та ситуація з кадрами. На ці дві проблеми вказали найбільше респондентів – по 21% на кожну.

Про такі результати опитування розповів аналітик компанії Pro-Consulting Ярослав Куліковський у ході Всеукраїнського практичного форуму «ДЕНЬ АГРОНОМА: економіка врожаю».

При цьому погодні умови як проблему назвали 16% опитаних, фінансування – також 16%, ціни на пальне, добрива, ЗЗР – 11%, на ситуацію в енергетиці припало 10% відповідей, ситуація з податковою – 5%.

«Коли йдеться про наслідки бойових дій – тут ми кажемо про прямі наслідки, такі як розмінування територій, у другій половині 2024 року сюди додалося розмінування та знешкодження БПЛА. Також це ситуація з кадрами – дефіцит як кваліфікованого персоналу, так і загалом людей переважно чоловічої статі для роботи на всіх рівнях»,

– зазначив Ярослав Куліковський.  

Питання погодних умов для багатьох опитаних також одне з найбільш загрозливих, оскільки цей чинник неможливо передбачити та впливати на нього.

Щодо питання фінансування, воно, за словами фахівця, завжди було проблемним для економіки України, особливо для малого та середнього бізнесу в контексті вартості грошей, їх доступності. Ситуація в енергетиці більшою мірою хвилює переробників, аніж аграріїв, проте опосередковано це впливає і на них.

«Хвилюють аграріїв і ціни на добрива та поливо-мастильні матеріали, хоча тут є надії на поступове зменшення ціни на нафту у світі. Проте нові обмеження, митні війни можуть призвести до непередбачуваних наслідків. І окремим питанням для нас є постійне підвищення акцизів на імпортне пальне до 2027 року»,

– додав Ярослав Куліковський.

А ситуація з податковою, за його словами, охоплює переважно проблему взаємодії з державними сектором.

Нагадаємо, фермери подали заявки на очищення 1620 земельних ділянок за програмою компенсацій.