Ранньою весною важливим є відведення надлишкової вологи з посівів озимини
У період весняної повені та під час літніх злив меліоративні системи повинні своєчасно відводити воду, щоб не допустити пригнічення росту і розвитку рослин.
Про це повідомив Микола Зосимчук, заступник директора з наукової роботи Сарненської дослідної станції ІВПіМ НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Весняні повені на полях, де вирощують озимі зернові, викликають загибель посівів при тривалості затоплення: жита – 8-10 діб, пшениці – 7-8, ячменю – 5-6, вівса – 10 діб. Зернові культури найбільш реагують на це явище в період від сходів до виходу в трубку. Тому головним завданням у ранньовесняний період є відведення надлишкової вологи.
Строки відведення надлишкових вод для зернових культур з поверхні грунту становить 0,5-1 доба; з шару ґрунту 0-0,25 м – 1-2 доби; з шару грунту 0-50 см – 2-3 доби.
Перезволоження 0-50 см шару грунту зернових протягом трьох днів призводить до втрати 10% урожаю, а при 5 днях – 20%.
Після проходження весняної повені, при зниженні рівнів ґрунтових вод до глибини, яка забезпечує нормальну роботу сільськогосподарської техніки, щити закриваються.
«Цей захід називається попереджувальним шлюзуванням, адже він попереджує нераціональний скид тієї частини ґрунтових запасів вологи, яка в першій половині вегетаційного періоду буде використана культурами для росту і розвитку», – пояснив Микола Зосимчук.
Нагадаємо, зрошення та осушення перейдуть до підпорядкування МінАПК.