Агрономія

Пшеницю озиму уражують септоріози двох типів

На сходах пшениці озимої спостерігаються септоріози двох типів: септоріоз листя й колоса.

На це звернули увагу науковці Білоцерківського національного аграрного університету у ході проведення досліджень, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Інфекція септоріозу колоса передається з насінням і проявляється на колеоптилях і піхвах перших листків у вигляді дрібних наростів, у яких формуються пікноспори. Пікноспори з краплинами води потрапляють на листки й уражують їх, унаслідок чого на них з’являються світлі плями з темним обідком.

Збудник септоріозу листка з насінням не передається.

На сходах він проявляється у вигляді жовтих чи світло-бурих плям, які згодом вкриваються чорними дрібними пікнідами. Хворе листя стає блідим і поступово втрачає зелений колір і всихає. Уражені стебла буріють, зморщуються.

За ураження колоса на колоскових лусочках з’являються плями, внаслідок чого колос буріє.

Уражені рослини відстають у рості, листя на рослинах передчасно всихає, зерно формується плюскле. Інтенсивніше відбувається розвиток хвороби на тканинах рослин, що старіють, тому найшкодочиннішою вона буває у фази трубкування, колосіння і цвітіння.

Шкодочинність септоріозу проявляється в зменшенні асиміляційної поверхні листя пшениці озимої, недорозвинутості колоса, передчасному дозріванні хлібів, що призводить до недобору врожаю в межах 9–55%. Сформоване зерно має понижену енергію проростання та польову схожість.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!